Aly Abeid s-a calificat cu Mauritania la Cupa Africii, UTA îl pierde în luna ianuarie!

Cu utistul Aly Abeid integralist și căpitan, naționala Mauritaniei a obținut calificarea la turneul final al Cupei Africii pe Națiuni, care se va disputa la începutul anului viitor. Aseară, în ultimul meci din grupa I a preliminariilor, Mauritania a învins cu 2-1 Gabonul și a făcut 10 puncte, suficiente pentru a ocupa locul 2 și a-și asigura prezența la turneul final. Tanjy și A. Kamara au marcat pentru gazde în prima repriză, iar Didier Ndong a stabilit scorul final în minutul 90+1.

Utistul a fost căpitan și integralist

Turneul final al Cupei Africii pe Națiuni se va disputa în Coasta de Fildeș, între 13 ianuarie și 11 februarie 2024. Cel puțin pentru faza grupelor, UTA îl pierde pe Abeid, pe acest post de fundaș stânga urmând să joace probabil Dumitrașcu, așa cum s-a întâmplat cu Sepsi. Abeid este primul fotbalist din prezenta ediție a SuperLigii suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. (foto: FFRIM – Fédération de Football de la Mauritanie, facebook)