Aly Abeid este așteptat la Arad, după ce Mauritania a părăsit Cupa Africii

Mauritania a obținut primul succes la un turneu final, dar și prima calificare în faza eliminatorie a Cupei Africii la fotbal, așa că ediția 2024 va rămâne drept una istorică. Drumul naționalei utistului Aly Abeid s-a încheiat aseară în optimi, după eșecul la limită, 0-1 u naționala Capului Verde. Ryan Mendes a transformat un penalty în minutul 88 și a stabilit scorul final. Abeid, primul căpitan al Mauritaniei, a rămas pe bancă și în acest meci.

Fundașul stânga ieșise de teren la pauza meciului cu Angola, nu jucase deloc în victoria cu Algeria, iar în optimi a fost din nou rezervă neutilizată. Nu se știe cauza absenței sale, dar probabil e vorba de o accidentare. Abeid este așteptat în zilele următoare la Arad și ar trebui să intre în planurile lui Rednic începând de la meciul de peste două etape, cu FC Botoșani.