Aly Abeid a fost cel mai activ internațional al UTA-ei în „fereastra” rezervată naționalelor

Până la urmă, internaționalul UTA-ei cel mai activ în „fereastra” rezervată naționalelor a fost cel care a jucat cel mai puțin în „alb-roșu”. Aly Abeid a fost integralist atât în amicalul Mauritanei cu Benin, scor 1-0, cât și în cel de aseară cu Congo, 2-0. Mai mult, fundașul stânga al arădenilor a purtat banderola de căpitan încă din startul testului cu congolezii. Cel mai probabil, Abeid se va alătura lotului „Bătrânei Doamne” vineri, la București, acolo unde arădenii pregătesc deplasarea de duminică, de la Ovidiu, cu Farul. De altfel, dintre cei cinci internaționali ai UTA-ei, doar moldoveanul Postolachi intră în calcule pentru meciul de azi, din Cupă, cu Foresta Suceava.

Isac a urmărit de pe bancă remiza tricolorilor mici cu Olanda

Mijlocașul central al UTA-ei, Damian Isac, nu a fost deloc utilizat de Emil Săndoi în testul dintre România U21 și Olanda U21, încheiat la egalitate, 0-0, pe „Cluj Arena”. Isac nu jucase deloc nici în urmă cu patru zile, în eșecul „tricolorilor mici” cu Spania, 1-4. În schimb, după ce a marcat contra ibericilor, ex-utistul Miculescu a fost titular pentru România, ieșind de pe teren în minutul 63.

Vulturar savurează calificarea României U19 la Turul de Elită

În fine, România U19 s-a calificat la Turul de Elită pentru Campionatul European din 2023, după victoria obținută la Voluntari contra Austriei, scor 2-0. Golurile care au adus calificarea României au fost marcate de Rareș Burnete și Eduard Radaslavescu. Selecționerul Alexandru Pelici l-a titularizat pe arădeanul Cătălin Vulturar, plecat de doi ani de la UTA la Lecce. Mijlocașul central crescut de Dinu Donca a fost înlocuit în minutul 52.