ALIBEC A REVENIT CU GOL, ÎN ASTRA – WEST HAM 1-1

Astra a produs din nou surpriza în fața lui West Ham. Cu Marius Șumudică revenit pe bancă, alb-negrii nu au putut fi învinși de ciocănari, în turul playoff-ului din Europa League.
Hotărâți să-și ia revanșa pentru eliminarea suferită anul trecut, englezii au avut un start furibund. Silviu Lung Jr. a scos execuția lui Calleri, iar Teixeira a intervenit miraculos la lovitura de cap a lui Antonio. Portughezul a semnat și prima ocazie a campionilor României, însa Randolph a fost la post.
Jucătorii lui Slaven Bilic au forțat pe finalul primei reprize însă Calleri nu l-a putut învinge pe Silviu Lung. Chiar înainte de pauză, Săpunaru a făcut hent în careu. West Ham a primit penalty, care a fost transformat în gol de Noble.
Șumudică a mutat ofensiv și l-a introdus în minutul 58 pe Alibec.
Oaspeții puteau da lovitura pe contraatac, însă au semnat o ratare uriașă. Cum ocaziile se răzbună, a urmat un moment de geniu al lui Alibec. Golgheterul Astrei din sezonul trecut a restabilit egalitatea cu o reușită de poveste. S-a terminat 1-1 și giurgiuvenii continuă să spere la calificare.
Sursă: digisport.ro