Alesia Sferlea, legitimată la CSM Arad, a luat medalie la Cupa României de tenis de masă

CSM Arad s-a ales cu o medalie la Cupa României pentru tineret și seniori la tenis de masă, competiție desfășurată de vineri până duminică la Dumbrăvița, în județul Timiș. Performera delegației conduse de Cristian Dodean a fost Alesia Sferlea, medaliată cu bronz la categoria tineret, ea trecând în optimi de Camelia Chira, 4-1 și apoi, în sferturi de finală cu 4-2 la seturi de Evelin Ungvari. În penultimul act a cedat cu 0-4 în fața Biancăi Mei-Roșu, de la LPS Constanța. La senioare a pierdut în primul tur, optimi de finală, 1-4 cu bistrițeanca Andreea Clapa. „A început ceva mai greu, la senioare, unde s-a clasat în primele 16, dar apoi a făcut meciuri bune și la tineret a luat medalie”, spune antrenorul Cristian Dodean. Adela Strună a fost și ea aproape de podium, dar a avut ghinionul să fie pe partea de tablou a Elenei Zaharia, medaliata cu aur atât la senioare cât și la tineret. După o victorie cu 4-1 la Daniela Găina, arădeanca CSM-ului a fost eliminată în sferturi de campioana de la CSM Constanța, scor 1-4 la seturi.

Adela Strună s-a clasat pe 5 la senioare, urmează Naționalele de tineret

CSM Arad i-a mai avut în competiție pe Andreea Craiu, clasată în primele 24 la tineret, ea fiind învinsă în barajul de intrare pe tabloul principal, dar și pe Daria Măguran și Norbert Boka, ambii prezeți în grupele de calificare. Sportivii arădeni au un memorial în această săptămână, la Târgu Secuiesc, după care în weekendul 11-12 noiembrie urmează Campionatul Național de tineret de la Izvorani, unde Sferlea și Strună vor încerca să ia medalii. De asemenea, tot în acest an, echipa feminină de SuperLigă mai are de disputat două etape de campionat, acasă cu Bistrița și în deplasare cu campioana Steaua. Ultima competiție prevăzută în calendar este tradiționalul turneu din vecini, de la Novi Sad (Serbia), programat la mijlocul lunii decembrie.