Alesia Sferlea este medaliată cu bronz, la WTT Youth Star Contender Doha 2022!

Jucătoarea de tenis de masă Alesia Sferlea, legitimată la CS Municipal Arad, a obţinut un rezultat notabil la puternicul concurs internaţional WTT Youth Star Contender Doha 2022, din Qatar (7-11 martie)! Eleva lui Cristian Dodean a cucerit astăzi medalia de bronz în proba de dublu feminin a categoriei U15, alături de bistriţeanca Cristina Sîngeorzan. Cele două au avansat până în semifinale, unde au fost învinse de niponele Miwa Harimoto și Yuna Ojio, scor 0-3 la seturi (-5, -7, -6). Este a doua medalie asigurată de românce la dublu feminin U15. În a doua semifinală a probei, Bianca Mei-Roșu și Natalia Bogdanowicz (Polonia) au câștigat în setul decisiv, 3-2 cu maghiarele Nora Polonyi şi Kendra Molnar și vor diputa marea finală cu perechea din Japonia. În concursul de simplu, Alesia Sferlea a fost şi acolo aproape de medalie.

Jucătoarea de la CSM Arad – medalie la dublu feminin, aproape de podium şi la simplu!

Ea a terminat pe locul doi în grupa 4, cu 5 puncte, după japoneza Miwa Harimoto, locul 1 şi 6 puncte, în faţa căreia a pierdut cu 0-3, dar în faţa indiencei Prisha Goel, locul 3, cu 4 puncte, pe care a învins-o cu 3-1 şi a libanezei Bissan Chiri, locul 4, cu 3 puncte, de care a dispus cu 3-0 la seturi. În sferturi, jucătoarea de la CSM Arad a cedat cu 0-3 în meciul cu egipteanca Hana Goda. Alesia Sferlea are un început excelent de an, cu o medalie de aur cucerită la Cupa României de junioare II – unde a învins-o în finală chiar pe colega de “dublu” de la Doha, Cristina Sîngeorzan – urmată de alte patru prezenţe pe podium la Campionatul Naţional rezervat aceleaşi categorii de vârstă.