ALBA IULIA IA FATA ARADULUI. PARTICIPA IN EUROLIGA DE BASCHET!

ALBA IULIA IA FATA ARADULUI. PARTICIPA IN EUROLIGA DE BASCHET!
Deşi se zvonea că nu va mai beneficia în sezonul viitor de o susţinere financiară la fel de consistentă ca şi în anii trecuţi, CSU Alba Iulia a detonat bomba şi s-a înscris în Euroliga feminină de baschet, profitând astfel de wild-cardul oferit României de către FIBA. Trupa lui Miroslav Popov, ocupantă a locului trei în ediţia trecută de campionat, a fost repartizată în grupa A a Euroligii, alături de adevărate forţe ale continentului: UMMC Ekaterinburg (Rusia), Galatasaray Istanbul (Turcia), Good Angels Kosice (Slovacia), Dinamo Kursk (Rusia), Wisla Can-Pack (Polonia), USK Praga (Cehia) şi Basket Lattes Montpellier (Franţa). CSU Alba Iulia a realizat şi primele transferuri, Dora Ardelean şi Marta Fodor bătând palma cu trupa din Cetatea Unirii. Pavel, Ardelean şi Fodor - primele achiziţii Prima dintre ele este liderul naţionalei de tineret, de serviciile sale interesându-se în această vară şi Univ.Goldiş ICIM Arad. Tot cu Alba Iulia s-a înţeles şi pivotul echipei naţionale, Eisabeth Pavel, în vreme ce Alexandra Uiuiu va continua şi ea în Cetate. Totuşi, pentru a bifa măcar o participare onorabilă în cea mai puternică competiţie inter-cluburi europeană, CSU Alba Iulia are nevoie de cu totul alte achiziţii, în special din străinătate, dar şi de un buget foarte consistent. România a mai fost reprezentată în Euroligă şi de CSM Târgovişte, în vreme ce Aradul nu s-a înscris în competiţia numărul 1 a continentului nici din postură de campioană. Cum nici EuroCup nu mai e demult o variantă, oficialii ICIM-ului se consolează cu Liga Europei Centrale. Un nou mare minus în dreptul administraţiei Falcă, care nu reuşeşte să susţină cum trebuie nici măcar cea mai performantă echipă a Aradului.