Adversara Aradului, din sferturile Ligii Naţionale de baschet, decisă de COVID-19!

Adversara „galben-albastrelor” în sferturile de finală din Liga Națională de baschet feminin a fost decisă de…cazurile pozitive de COVID-19 din lotul Universităţii Cluj-Napoca! Echipa de pe Someş a avut rezultate pozitive la ultimele teste și nu a primit acceptul din parta DSP-ului local pentru a merge la București să dispute cele patru restanțe din sezonul regulat, de care depindea configurația finală a clasamentului în zona locurilor 5-8. „Din cauza rezultatelor pozitive (la testările PCR) înregistrate în lotul echipei, Universitatea Cluj-Napoca nu va mai face deplasarea la București, acolo unde urma să dispute, la Sala Agronomia, patru meciuri restante din cadrul #LNBF. În aceste condiții, CCLTO din cadrul FRB urmează să omologheze rezultatele cu care aceste patru partide se vor încheia”, anunţă site-ul oficial al Universităţii. Federaţia a fixat 8 aprilie ca dată limită pentru disputarea restanțelor. Cu patru înfrângeri de 0-2 la „masa verde” pe motiv de COVID-19, pentru care se dă punct în clasament, Universitatea va ajunge la 32 de puncte și va termina sezonul regulat pe locul șapte, urmând să o înfrunte în sferturi pe CSM Satu Mare, ocupanta locului doi. Phoenix CSU Simona Halep Constanța va acumula 33 de puncte după ce Comisia de Competiții a FR Baschet va omologa rezultatul din partida nedisputată cu „U”. Tot 33 de puncte are și CSM Târgoviște, după 20-0 în restanța cu CSU Rookies Oradea, care nu s-a prezentat la meci.

Afectată de Covid-19, Clujul nu mai poate juca restanţele! Aradul joacă cu Phoenix

Târgovişte şi Constanţa și-au împărțit victoriile în sezonul regulat, iar departajarea se va face la coșaverajul din jocurile directe, superior dâmboviţencelor, care termină pe locul cinci, iar Phoenix va fi pe șase. Aşadar, echipa de la malul mării va fi adversara lui FCC Baschet UAV Arad, locul 3 după sezonul regulat, în primul tur de play-off, sferturi de finală. Se joacă în sistemul “cel mai bun din trei meciuri”. „Galben-albastrele” speră să încheie socotelile acasă, în 12 și 13 aprilie.  Dacă va fi nevoie de joc decisiv, acesta este programat în 16 aprilie, pe terenul constănțencelor. Neprezentarea clujencelor la turneul restant al sezonului regault are urmări și în privința ultimei echipe calificate în play-off, astfel că Agronomia București prinde ultimul loc, grație celor două puncte obținute fără joc, cu care ajunge la cota 31. Confruntările din primul tur de play-off al LNBF sunt: ACS Sepsi Sfântu Gheorghe (1) – Agronomia București (8); CSM Satu Mare (2) – Universitatea Cluj (7), FCC Baschet UAV Arad (3) – Phoenix Constanţa (6) și CSU Olimpia Brașov (4) – CSM Târgoviște (5).