Adrian Petre a marcat primul gol în Liga 1, dar FCSB şi-a luat adio de la titlu

Adrian Petre a înscris primul său gol în Liga 1, în meciul dintre FCSB și Gaz Metan Mediaș, din cadrul rundei a patra a play-off-ului. Introdus pe teren în minutul 67 în locul puștiului Perianu, atacantul arădean a transformat, în prelungiri, un penalty cu mari emoții, executând slab. Un alt arădean, cel din poarta Gazului, Răzvan Pleșca, l-a ghicit pe Petre, dar şi-a băgat practic mingea în plasă, pentru o victorie ce părea asigurată, 2-1 la acel moment.

Totuși, ardelenii nu s-au dat bătuţi şi au marcat la ultima fază a partidei de pe Arena Naţională, smulgând un egal dramatic. FCSB jucase în inferioritate numerică, după ce Tănase a fost eliminat în repriza a doua. Petre s-a transferat la FCSB în această iarnă pentru o jumătate de milion de euro, iar în patru prezențe în „roș-albastru”, nu marcase până aseară.

Celălalt fotbalist arădean din lotul lui FCSB, Dennis Man, a fost titular şi a evoluat timp de 58 de minute, fiind înlocuit cu Adi Popa. Cu acest egal, FCSB şi-a luat adio la titlu, fiind acum la nouă puncte distanţă de liderul CFR Cluj. Arădenii Petre şi Man mai speră doar la Cupa României, cei doi pregătindu-se de semifinala cu marea rivală, Dinamo.