Adio Liga a II-a! Lipova şi Crişul au pierdut primele baraje pentru promovare

Şoimii Lipova şi Crişul Chişineu Criş nu au reuşit să treacă de prima etapă a barajelor de promovare în Liga a II-a. Fruntaşe în seria a opta din eşalonul terţ fotbalistic, reprezentantele judeţului nostru s-au dovedit inferioare echipelor din judeţul Sibiu, Măgura Cisnădie şi Viitorul Şelimbăr. După 1-2 în tur, Lipova spera să poată întoarce soarta calificării pe arena Banatul din Sânnicolau Mic, în meciul disputat astăzi. Iar formaţia lui Flavius Sabău chiar a sperat mai mult de o oră că poate face pasul spre finala pentru promovare. Filimon a deschis scorul în minutul 35, cu un şut din vole excelent de la 30 de metri, la colţul lung, iar la pauză era 1-0, scor de calificare pentru gazde. Sibienii nu au renunţat însă la luptă şi au egalat în minutul 66, prin Condrea, după un corner şi nesincronizări în apărarea „şoimilor”. Pe final s-a jucat pe contre, Gavrilă şi Paulevici au dat iluzia victoriei şi prelungirilor, dar nu a fost să fie. Cisnădie putea chiar să câştige, ratând două şanse mari în ultimele minute, la o fază solicitând şi penalty. S-a terminat 1-1 şi Cisnădie se califică în barajul decisiv pentru promovare, unde va da peste conjudeţeana Şelimbăr, câştigătoare netă a seriei a şaptea. Lipova a început returul cu: Iliescu – Nagy, Polgar, A.Popa, Stoin – Filimon (61 Ardelean), Salhi, D.Pop (56 Trip), Gherasim – Paulevici, Trabalka (61 Gavrilă).

„Şoimii” au fost la 25 de minute de calificare

Viitorul Şelimbăr a rezolvat calificarea în faţa Crişului chiar din tur, când s-a impus cu 2-0. Neînvinsă în Liga 3 de peste un an, gruparea pregătită de Florin Maxim nu s-a mai întrebuinţat prea mult astăzi, permiţându-le celor de la Crişul să scoată un egal cu goluri, 2-2. Monea şi Zamfir au marcat în prima jumătate de oră, când tabela indica deja 2-0 în minutul 27, dar formaţia lui „Ştili” Abrudean nu a cedat. Budur a făcut 2-1 în minutul 40, iar Suslak a egalat din penalty, în minutul 69, după un henţ în careu. Crişul a început cu: Zamfir – Haloș, Sabău, Nistor, Siminic – Pavel (46 Mihuţa), Suslak, Susan (78 Busuioc) – Clej (66 Ciubotariu), Modan, Budur. Aşadar, final de drum în acest sezon pentru reprezentantele Aradului, care rămân în Liga a III-a.