Adi Mutu, la finalul meciului cu UTA: ”Am jucat contra unei echipe bune, îl felicit pe Ilie și echipa lui”

Rapid a învins UTA cu 1-0 în derby-ul etapei a șasea din Superligă, iar la final, Adrian Mutu s-a declarat mulțumit de rezultat și l-a felicitat în mod special pe unul dintre elevii săi. Surprinzător, nu a fost nici autorul golului de trei puncte, brazilianul Junior Morais și nici portarul Horațiu Moldovan, eroul giuleștenilor din prelungirile partidei, când a salvat rezultatul de două ori: ”A fost un meci intens și greu, am jucat contra unei echipe bune. Vreau să-l felicit pe Ilie și echipa lui. Mă bucur că am reușit să câștigăm, am avut ocazii să facem 2-0, 3-0, dar și ei au avut, puteau să egaleze în prelungiri, la intervenția senzațională a lui Moldo. Dacă jucam mai simplu, poate nu mai ajungeam acolo. Vreau să-l felicit pe Onea, pentru meciul pe care l-a făcut și că a rezistat pe teren după 6 luni de pauză. Nu pot să contest ceea ce spune Ilie (n.n. Poenaru consideră rezultatul injust și eliminarea lui Batha nedreaptă), eu mă bucur că am câștigat.

”Un meci echilibrat, dar important e că punctele au rămas în Giulești”

A fost un meci echilibrat, au avut o șansă mare, dar și noi am avut două foarte mari. Important e că punctele au rămas în Giulești. E un campionat puternic. Sunt meciuri în care se poate întâmpla orice, trebuie să fim foarte atenți. Fără presiune nu se poate, obiectivul nostru e clar, nu trebuie să-l amintim la fiecare meci. Am avut în seara asta UTA, urmează Sepsi, meci foarte greu, dar dacă respectăm ceea ce facem la antrenamente și ai jucători cu astfel de execuții, precum Junior sau Sefer, lucrurile se mai simplifică. Cred că amândoi (n.n. Moldovan și Morais) ar trebui să dea berea pentru victorie”, a declarat Adrian Mutu după meciul cu UTA.