Adela Strună a ocupat locul 5 la Cupa României, iar Sferlea speră să joace la Naționalele de la Arad!

Secția de tenis de masă a CSM Arad a fost prezentă în weekend cu o serie de sportivi la Izvorani, la Cupa României pentru categoriile U15 și U19. În absența Alesiei Sferlea, în refacere după problemele cu genunchiul, delegația arădeană a avut-o în prim-plan la junioare pe Adela Strună, componentă a echipei de Superligă a CSM Arad, care a fost aproape de podium, clasându-se în final pe locul 5, după ce în sferturi a cedat cu 0-3 la seturi în fața liderului naționalei, Elena Zaharia (LPS Constanța), cea care avea să câștige competiția. Până în această fază, Strună a câștigat meciurile din primele două tururi, 3-0 cu Teodora Simon și Lorena Dumitru. Sorții nu au fost prea norocoși cu arădencele, pentru că și drumul lui Yvette Farkas a fost stopat în turul doi, optimi de finală, de aceeași Elena Zaharia, scor 3-1 pentru constănțeancă, care s-a nimerit pe tablou cu cele două jucătoare de la CSM. Farkas s-a clasat în final pe locul 9, iar o altă jucătoare de la CSM Arad, Ioana Muraru, a reușit calificarea în primele 32 de sportive, pe tabloul principal, după ce și-a câștigat grupa de calificare. În turul inaugural, Muraru a cedat cu 2-3 în fața Andreei Jifcu. La categoria U15, Maya Madar și Ionuț Mortasifu au reușit calificări pe tablou, adică între primii 32 de sportivi, iar Norbert Boka și Daria Măguran nu au depășit faza grupelor de calificare.

Farkas, Muraru, Madar și Mortasifu, pe tablourile principale

În perioada 20-24 aprilie, Adela Strună va participa alături de naționala de junioare (U19) la Openul Belgiei. În schimb, Alesia Sferlea urmează un program de gimnastică medicală până la început de aprilie, când se va decide dacă are nevoie de operație la genunchi sau nu. Dacă își va reveni și va evita intervenția chirurgicală, Alesia va participa la Campionatele Naționale de juniori de la Arad (individuale și pe echipe), din perioada 3-7 mai. Altfel, echipa de Superligă a CSM Arad va disputa următorul meci pe 12 aprilie, în deplasare la Dumbrăvița. În clasament, echipa pregătită de Cristian Dodean ocupă locul 4, poziție pe care foarte probabil va și încheia. O clasare în careul de ași este oricum un rezultat bun, având în vedere tinerețea lotului arădean, cu debutanta Măgurean, plus Sferlea, aflată abia în primul an de juniorat.