„Acvilele” nu şi-au luat zborul la Almeria. Ghiţă, părtaşă la umilinţa cu Spania

După o victorie chinuită contra Islandei, „acvilele“ din naţionala feminină de baschet a României s-au deplasat în fieful Spaniei, una din forţele mondiale de sub coş, pentru meciul din etapa a doua a grupei pentru preliminariile EuroBasket 2023. Scorul final, 107-52, ne scuteşte de prea multe comentarii, diferenţa de valoare dintre cele două reprezentative fiind imensă. Fetele lui Dan Calancea au ţinut aproape de iberice doar în primul sfert, încheiat cu 24-19, după care a urmat fiesta gazdelor. România le-a avut în formula de start pentru ex-arădencele Fodor şi Ardelean, ambele acum la liderul Ligii Naţionale, CSM Satu Mare.

Pivotul Aradului a marcat patru puncte în duelul cu ibericele

Jucătoarea celor de la FCC Baschet UAV Arad, Alexandra Ghiță a evoluat mai mult decât în meciul precedent, și anume 25 de minute, interval în care a bifat 4 puncte și 4 recuperări. Principalele marcatoare ale „tricolorelor” au fost veterana Flori Stănici, 16 puncte, Ghizilă, 14, Podar 9 şi Ardelean 7. Baschetbalitele revin la echipele de club, Liga Naţională programând în weekend meciurile etapei a şaptea, cu cap de afiş derby-ul de la Arad, dintre FCC UAV şi CSM Satu Mare, singurele formaţii neînvinse de până acum. (foto: FR Baschet)