Academia UTA s-a calificat în premieră într-o finală a Ligii Elitelor!

Astăzi la București, s-a disputat manșa retur a semifinalei din Liga Elitelor U17 dintre FCSB și Academia UTA. În tur, utiștii au câștigat cu 4-1 la Arad. Meciul de azi de la Baza Sportivă FCSB s-a terminat la egalitate, 1-1, ambele goluri fiind marcate de către gazde. Mitroi şi-a dat un autogol în minutul 17, pentru ca „roş-albaştrii” să egaleze în minutul 70, prin execuţia lui Toma. Peste două săptămâni, tot la București, UTA va juca pentru trofeu cu Viitorul, echipă ce s-a situat la cinci puncte în spatele celor de la FCSB în seria de est. Academia UTA se califică în premieră într-o finală de Liga Elitelor! Până acum, câștigase Cupa și Supercupa în 2016, cu generația lui Man și Petre sau jucase finala Cupei un an mai târziu.

Altfel, până acum „roș-albii” s-au oprit mereu în semifinale, trecându-și, în final, trei medalii de bronz, în 2017 și 2018 la U17 și în 2017, la U19. UTA U17 a evoluat în returul semifinalei cu FCSB în formula: Blaga – Sarkozi, Pele, Roșu, Codrea, Șerengău, Bulza, Pop, Mihai, Popa, Lingurar. Au mai jucat: Nagy (23), Bokse (56), Opriș (76). Rezerve: Malița – Pășcălău, Manoilă, Varga, Boiț, Botoroagă. Antrenori sunt Dinu Donca, Adi Ungur, Ștefan Boros. (foto: uta-arad.ro)