Academia UTA, pas spre finala Ligii de Tineret! Echipa U15 s-a calificat și ea în careul de ași

Câștigătoare a seriei de Vest a Ligii de Tineret, UTA s-a deplasat în weekend la București pentru turul semifinalei cu FCSB. Pe arena ARCOM, din cartierul Berceni, juniorii mari ai arădenilor au obținut un rezultat important, 1-1. Mai obișnuită cu suprafața de joc, echipa din capitală a început mai bine și a trecut în avantaj după doar opt minute de joc, Tănasă învingându-l pe Mociu cu un șpiț din careu. FCSB putea intra cu avantaj dublu la pauză, după ce Bota l-a faultat pe Tănasă și arbitrul a arătat punctul cu var. Toma a tras plasat, dar Mociu i-a ghicit intenția, mingea i-a revenit mijlocașului gazdelor, portarul UTA-ei parând din nou! Repriza s-a încheiat cu o mare ocazie a arădenilor, la șutul pe colțul scurt al lui Popa. Cu Negoescu pe teren în mitanul secund, UTA a fost mult mai periculoasă și până la urmă mai bună. Chiar Negoescu, dar și Kyrychenko și Popa au ratat din poziții bune, dar au și anunțat golul de 1-1.

Mociu și Cibi au fost decisivi pentru utiști în prima manșă a semifinalei, din Berceni

În minutul 62, Negoescu s-a jucat cu fundașii adverși, a așezat balonul pe 18 metri, de unde Fabiano Cibi a șutat imparabil la vinclu. Din acel moment, UTA a dominat destul de clar partida din punct de vedere tactic și putea chiar trece în avantaj dacă Maxim nu ar fi intervenit decisiv la lovitura liberă executată de Negoescu de la 20 de metri. S-a terminat 1-1 și arădenii au prima șansă la calificarea în finală, la manșa secundă programată duminică, 14 mai, pe „Motorul”, începând cu ora 12. În prima manșă a celeilalte semifinale, Universitatea Craiova a trecut de Farul cu 2-1. Antrenorii Sandu Gaica, Adi Ungur și Costel Bogoșel au trimis pe teren formula: Mociu – Manoilă (46 Iurasciuc), Bota, Bokse, Anișorac – Ristin, Cibi – R. Popa (83 Bădău), Ekmekci (46 Negoescu), Ronai (75 Nica) – Pășcălău (31 Kyrychenko).

Puștii lui Mărginean au trecut de olteni și acced în semifinalele Ligii Elitelor U15

UTA 2008 (foto) a rezolvat în două meciuri calificarea în semifinalele Ligii Elitelor U15. După 4-1 cu Universitatea Craiova, puștii în alb și roșu au trecut cu 2-0 și de cealaltă echipă din Bănie, Academia de Fotbal Gică Popescu. După o primă repriză destul de echilibrată, în care gazdele au ratat un penalty foarte ușor acordat de arbitru, dar și arădenii au avut o bară prin Țăroi, UTA a făcut diferența în partea a doua, prin Bărbat și Țăroi, autorii celor două goluri. Împotriva celor de la Academia de Fotbal Gică Popescu, UTA a jucat în formula: Cioară – Vereș, Ancateu, Ene, Dolga – Bărbat, Corchiș – Hodoșan, Țăroi, Leca – Iancu. Au mai jucat: Jozsa, Păduraru, Berar, Cîrjan. Antrenori sunt Radu Mărginea și Sandu Gaica.