Academia UTA, în febra meciurilor de Cupă: eșec pentru juniorii mari, victorie pentru cei de la U17

Academia UTA a disputat în weekendul trecut două meciuri în Cupa României, unul în Cupa de Tineret și al doilea în Cupa Elitelor U17, ambele împotriva echipelor de la CFR Cluj. Juniorii mari, antrenați de Sandu Gaica, Costel Bogoșel și Adi Ungur, au pierdut, scor 3-1. Clujenii au condus cu 2-0 la pauză, au marcat pentru 3-0 în minutul 57, iar roș-albii au reușit doar golul de onoare în minutul 91, printr-un penalty transformat de Raul Popa. Arădenii au început meciul cu Mociu – Mitu, Iurasciuc, Bokse, Anisorac, Salka, Ristin, Negoescu, Popa, Ronai, Ekmekci. Au mai jucat: Tintaș și Calota. În a doua partidă, utiștii de la U17 s-au impus în fața clujenilor cu un categoric 10-1.

Una caldă, alta rece, în dubla cu juniorii de la CFR Cluj

Meciul era decis încă de la pauză, când trupa lui Botiș și Ciubăncan conducea deja cu 3-0, grație reușitelor lui Kyrycsenko, Nica și Felea. Nica și Kyrycsenko au reușit ”dubla”, iar arădenii au profitat apoi de avantajul numeric și au mai înscris de cinci ori până la final prin ”dublele” lui Bădău și M.Rusu, plus golul lui Bercea. UTA a început partida cu R. Rusu – Curtuiuș, Joldea, Marinescu, Buză, Fukenhauzer, Vâlcu, Bădău, Nica, Felea, Kyrycsenko. Au mai jucat: Olăroiu, M. Rusu, Indreica, Bușu, Bercea.