Academia UTA câștigă la Craiova și este ca și calificată în semifinalele Ligii de Tineret!

Rezultat important pentru fotbalul juvenil arădean, la Craiova. Echipa U18 a Academiei UTA s-a impus cu 3-2 (2-1) în fața Universității și face un pas mare spre semifinalele Ligii de Tineret. Arădenii nu au început tocmai bine meciul și au luat gol în minutul 11, dar au întors meciul până la pauză, prin dubla lui Andreaș, din minutele 37 și 44. Jocul bun al utiștilor a continuat și Ronai a făcut 3-1 în minutul 64. Oltenii au reaprins speranțele cu 10 minute înainte de final cu golul de 2-3, dar liderul seriei de vest a rezistat și vine acasă cu trei puncte imense în economia luptei pentru un loc în „careul de ași” la finele play-off-ului.

Echipa trioului Gaica-Bogoșel-Ungur este lider detașat al seriei de vest

După celelalte două rezultate, Ripensia – Viitorul Cluj 0-0 și CFR Cluj – Sepsi Sfântu Gheorghe 4-0, băieții lui Sandu Gaica, Costel Bogoșel și Adi Ungur se distanțează la 12 puncte în fruntea clasamentului! La Craiova, UTA U18 a evoluat în formula: Mociu – Manoilă, Bota, Bokse, Anișorac – Ristin, Cibi – Popa (88 Mitu), Ekmekci (84 Covaci), Ronai – Andreaș (88 Morar). În următorul weekend vine pe „Motorul“, CFR Cluj, după care campionatul se întrerupe până în martie 2023.