AC Luciano a făcut eventul în Liga DeSavoia la minifotbal! Napoli şi Red Fighters merg în Supercupă

S-a tras cortina şi peste Liga DeSavoia la minifotbal, sezonul 2021-2022. Meciul ce a pus punct stagiunii a fost finala Cupei, dintre cele mai bune formații ale competiției organizată de Cristi Lăzău, Cristian Barna și Paul Frandeș. Campioana AC Luciano a pus mâna și pe cel de-al doilea trofeu al stagiunii, după 2-1 în fața celor de la Premiere. Robert Kocsis și Toma Bodri au înscris pentru deținătoarea eventului, în timp ce pentru Premiere a punctat Bogdan Burlă. Lotul celor de la AC Luciano a fost format din: Sebastian Huțan, Răzvan Stanciu, Iosif Iovu, Emanuel Pantea, Cristian Negrea, Robert Kocsis, Sergiu Popa, Renato Ardelean, Raul Burcă, Ionuț Pop, Toma Bodri și Florin Istrate. În această formulă, plus Luca Bodri, campioana Aradului va participa la finala campionatul național de la Râmnicu Vâlcea. La competiția dintre 14 și 16 iulie pot ajunge și Napoli și Red Fighters, dacă se vor clasa printre primele 16 echipe la Supercupa României ce se va disputa la Iași, între 1 și 3 iulie. În Cupă, Aradul va fi reprezentat la nivel național de Ergad, Demav și Flamura Roșie.

Sergiu Popa, Huţan şi Vlad au luat superlativele turneului

Din liga secundă au promovat în elită Victoria Ursus și FC Petl, iar din Liga a III-a în Liga a II-a și-au câștigat dreptul de a promova Old School, Voința Semlac și CSȘ 81, în timp ce Hog Slat și Academia vor da baraj. Sezonul în Liga DeSavoia s-a încheiat cu o festivitate de premiere, efectuată de fotbaliştii arădeni Cătălin Hlistei și Ciprian Rus. De la Luciano, premii individuale au luat Sergiu Popa, desemnat cel mai bun fotbalist al tuneului pentru al treilea oară, Sebastian Huțan, portarul turneului, în timp ce golgheterul Ligii DeSavoia a devenit Michel Vlad, de la Ergad, cu 40 de reuşite. (foto facebook, AC Luciano)