A apărut un nou video cu hențul lui Pantea, din UTA – FCSB! Mihai Stoica: „E un fake”

by Adrian Pavel

A apărut un nou unghi al celei mai controversate faze din UTA – FCSB, scor 2-1, penalty-ul dictat pentru arădeni după un presupus henț comis de Alexandru Pantea. Primul scandal veritabil al noului sezon a venit în runda cu numărul 7. În minutul 13 al meciului de la Arad, Stahl a ajuns într-o poziție favorabilă, la 11 metri de poarta lui Târnovanu. Șutul mijlocașului arădean a fost blocat de Pantea. Inițial, arbitrul George Găman a lăsat jocul să meargă, în ciuda protestelor venite din tabăra gazdelor, conform gsp.ro.
Atenționat de Szabolcs Kovacs, oficialul din camera VAR, Găman a mers să revadă faza pe monitorul de la marginea terenului. După o analiză de aproape două minute, a considerat că Pantea a oprit balonul cu mână. A dictat lovitură de la 11 metri și cartonaș galben pentru fundașul vicecampioanei.
Un nou unghi a apărut în seara zilei de marți, o filmare dinspre Tribuna 2. Contactul cu brațul a devenit și mai clar, indubitabil, dar încă nu este 100% că balonul nu „șterge” și pieptul fundașului lateral, scrie Gazeta sporturilor.

Mihai Stoica: „E un fake!”

Mihai Stoica a comentat noile imagini: „E un fake acel video! Mâine o să apară o fază în care Pantea o să aibă 3 mâini… mâine vin și eu cu o filmare în care Pantea face preluare pe piept. Dacă a apărut pe site-ul suporterilor de la UTA, înseamnă că ei au trimis-o la VAR, nu?”.