City și Inter sunt favorite la calificarea în semifinalele Ligii Campionilor

Manchester City a făcut un pas mare spre semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 3-0 (1-0), pe Etihad Stadium, în prima manşă a sferturilor de finală. Campioana Angliei a câştigat prin golurile marcate de Rodri (27), Bernardo Silva (70) şi Erling Haaland (76), obţinând a zecea sa victorie consecutivă pe teren propriu în toate competiţiile. Manşa secundă va avea loc pe 19 aprilie, la Munchen, iar învingătoarea va juca în penultimul act cu Real Madrid sau Chelsea.

Inter Milano a luat și ea o opţiune importantă pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins-o cu scorul de 2-0 (1-0) pe Benfica, marţi seara, la Lisabona, în prima manşă a sferturilor de finală. Oaspeții s-au impus prin golurile înscrise de Nicolo Barella (51) şi Romelu Lukaku (82 – penalty). Manşa secundă se va juca pe 19 aprilie, la Milano, iar Italia are şansa de a-şi asigura prezenţa în finala competiţiei, având în vedere că Inter ar putea-o înfrunta în penultimul act pe AC Milan sau Napoli.