Meciuri strânse, în optimile Champions League! Remize la Madrid şi Lisabona

Meciurile Atletico Madrid – Manchester United şi Benfica Lisabona – Ajax Amsterdam s-au încheiat cu rezultate de egalitate, miercuri seara, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Atletico Madrid şi Manchester United au terminat nedecis, 1-1 (1-0), în capitala Spaniei, într-o partidă arbitrată de arădeanul Ovidiu Haţegan. Campioana Spaniei a deschis scorul destul de rapid, prin Joao Felix (7), dar United a egalat pe final, prin Anthony Elanga (80), care fusese introdus cinci minute mai devreme. Atletico a avut două bare, prin Vrsaljko (45) şi Griezmann (87), dar ”diavolii roşii” au ratat ultima ocazie a meciului, prin Lingard (90+5), şutul său fiind respins de portarul Oblak. Elanga a marcat golul cu numărul 500 pentru United în CCE/Liga Campionilor, clubul fiind devansat la acest capitol doar de Real Madrid (1.001), Bayern Munchen (760) şi FC Barcelona (624).

Ivorianul Haller îşi respectă statutul de golgheter al competiţiei

La Lisabona, Benfica a remizat cu Ajax Amsterdam, 2-2 (1-2), într-un meci în care atacantul ivorian Sebastien Haller, golgheterul acestei ediţii a Ligii Campionilor, a marcat în ambele porţi. Dusan Tadic a deschis scorul pentru ”lăncieri” (18), dar Benfica a egalat prin autogolul lui Sebastien Haller (26). Trei minute mai târziu (29), Haller a adus din nou campioana Olandei în avantaj. Benfica a închis tabela în repriza secundă, prin atacantul ucrainean Roman Iaremciuk (72), la zece minute de la intrarea sa pe teren. Ajax a mai avut şi alte şanse de gol, dar mexicanul Edson Alvarez a nimerit bara (44), iar Vlachodimos a parat şuturile lui Mazraoui (63) şi Antony (90+3).

Rezultate:
Marţi 15 februarie
Paris Saint-Germain – Real Madrid 1-0 (0-0)
A marcat: Kylian Mbappe (90+4).
Lionel Messi (PSG) a ratat un penalty în min. 62 (a apărat Thibault Courtois).

Sporting Lisabona – Manchester City 0-5 (0-4)
Au marcat: Riyad Mahrez (7), Bernardo Silva (17, 44), Phil Foden (32), Raheem Sterling (58).

Miercuri 16 februarie:
RB Salzburg – Bayern Munchen 1-1 (1-0)
Au marcat: Chikwubuike Adamu (21), respectiv Kingsley Coman (90).

Inter Milano – Liverpool 0-2 (0-0)
Au marcat: Robert Firmino (75), Mohamed Salah (83).

Marţi 22 februarie
Chelsea Londra – Lille OSC 2-0 (1-0)
Au marcat: Kai Havertz (8), Christian Pulisic (63).

Villarreal – Juventus Torino 1-1 (0-1)
Au marcat: Daniel Parejo (66), respectiv Dusan Vlahovic (1).

Miercuri 23 februarie
Benfica Lisabona – Ajax Amsterdam 2-2 (1-2)
Au marcat: Sebastien Haller (26, autogol), Roman Iaremciuk (72), respectiv Dusan Tadic (18), Sebastien Haller (29).

Atletico Madrid – Manchester United 1-1 (1-0)
Au marcat: Joao Felix (7), respectiv Anthony Elanga (80).