Lipova e lider în Liga a III-a! Nou promovata Crişul, neînvinsă

Şoimii Lipova a luat viteză în startul de sezon din Liga a III-a. După două etape scurse din “C4”, formaţia pregătită de Flavius Sabău e lider surprinzător în campionat! Victoria din runda inaugurală, 3-1 cu Sebişul, a fost dublată de succesul la scor obţinut în deplasarea de la Ocna Mureş. Lipova s-a impus cu 5-1, prin reuşitele lui Trabalka, autor al unui hatrick, Denis Rusu şi Sulea. Un rezultat foarte bun a obţinut şi nou promovata Crişul Chişineu Criş, 2-2 pe terenul reşiţenilor de la Şcolar, echipă ce s-a înscris printre pretendentele la promovare. Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză, arădenii conducând cu 2-0, după dubla lui Ianc, care a marcat de două ori cu capul! Reşiţenii au revenit însă pe finalul mitanului şi au egalat în decurs de doar două minute, prin golurile marcate de Staicu şi Toma.
Crişul a scos un punct la Reşiţa
Cermeiul a resimţit din plin programul ceva mai încărcat, cu trei meciuri în Cupă şi a pierdut la Avrig, 0-2. Gazdele au marcat câte o dată în fiecare repriză, alăturându-se Lipovei în fruntea seriei, cu 6 puncte. În fine, Sebişul continuă să sufere pe acest debut de stagiune, scăpând printre degete prima victorie. Echipa lui Călin Cojocaru a condus cu 1-0, după reuşita lui Szekely, din minutul 49, dar bănăţenii au egalat dramatic, în al doilea minut de prelungiri, prin Gălan, scor final 1-1. Dacă Lipova e prima după două etape, Sebişul e pe loc retrogradabil, la egalitate de puncte cu o altă codaşă surpriză, Şcolar Reşiţa.

16.Ocna Mureş 2 0 0 2 1-7 0

Etapa viitoare (7-8 septembrie): Şoimii Lipova – Cetate Deva, ACS Dumbrăviţa – Ocna Mureş, Industria Galda – Naţional Sebiş, Gloria Cermei –CSC Ghiroda, Crişul Chişineu Criş – FC Avrig, CSM Lugoj – Şcolar Reşiţa, CS Hunedoara – Metalurgistul Cugir, Millenium Giarmata – Unirea Alba Iulia.