CS Ineu e noua campioană județeană la fotbal în sală

Sala Sporturilor Victoria a fost gazda turneului final al campionatului județean de futsal, ediția a patra. Respectând formatul „zonelor” de la Gurahonț, Pecica, Sântana, Șiria, Satu Nou, Curtici, Macea și Șagu, cele opt finaliste au fost împărțite în două grupe. În grupa A, CS Ineu a câștigat detașat, cu trei victorii, urmată în clasament de Unirea Sîntana, 6 puncte, Podgoria Pîncota, 3 puncte și Athletico Vinga, 0 puncte, în vreme ce în grupa B s-a impus ACS Socodor, 7 puncte, tot atâtea câte a acumulat și Unirea Gurahonț, pe trei clasându-se Frontiera Curtici, 3 puncte și Progresul Pecica, fără punct. În primul meci din semifinale, zărăndanii lui Sculici nu au stat la discuții cu Gurahonțul, „dublele” semnate de Păcurar și Hulbăr și reușita lui Spătaru, respectiv golul de onoare, al lui Bogdan, stabilind scorul final, 5-1. Mult mai echilibrată a fost cealaltă semifinală, Socodorul impunându-se totuși cu 2-0 în fața celor din Sîntana, prin reușitele lui Turcuș și Sulea. În finala mica, Sîntana a câștigat cu 5-2 în fața celor de la din Gurahonț.
Socodorul și Sântana au completat podiumul
În marea finală, Ineul a învins Socodorul cu 3-1, prin golurile lui Păcurar, Spătaru și Georgiu, respectiv Turcuș. De menționat că învinsa din ultimul act nu a putut conta pe Sulea, plecat să joace la Oradea, pentru divizionara secundă Dinamo Leonardo, iar din minutul 8 nici pe Turcuș, eliminat pentru proteste. Campioana județeana la futsal a evoluat în următoarea component: Dorin Iacob – Georgian Hulbăr, Adrian Rădac, Remus Păcurar, Florin Voștinar, Florentin Spătaru, Sergiu Balaci, Vasilică Georgiu, antrenor Cristian Sculici. Asociația Județeană de Fotbal a oferit și două premii speciale la finalul turneului final, acestea revenindu-le lui Dorin Iacob (CS Ineu) – cel mai bun portar și Alin Ginghină (Unirea Sântana) – cel mai bun jucător.