AMEFA ARAD CASTIGA LA LOVITURI DE DEPARTAJARE MECIUL CU RAPID

by Calin Moga

Aproape 150 de spectatori au urmărit astăzi meciul decisiv dintre AMEFA Arad şi Rapid Bucureşti din cadrul semifinalei play-out a Superligii de polo. Meciul a fost foarte strâns, dacă în prima repriză scorul a fost egal, cu ratări şi bări din partea arădenilor, celelate reprize au fost împărţite de cele două echipe ca posesie şi goluri. Cea mai spectaculoasă a fost evident ultima repriză când giuleştenii au intrat în apă cu un avantaj de două goluri, scor 4-6, iar în primele 3 minute ale reprizei poloiştii arădeni au marcat 3 goluri ducând scorul la 7-6, ridicând spectatorii în picioare. Au urmat minute tensionate, arbitrul refuzând un penaltz clar gazdelor. În ultimele 20 secunde ale meciului arădenii conduceau cu 8-7 dar au fost egalaţi, arbitrii nevoind să apeleze la loviturile de departajare unde giuleştenii au ratat două lovituri iar arădenii au ratat doar o dată, prin Laza.

Rezultatul final a fost 12-10, arădenii având o deplasare la Oradea pentru meciurile cu Crişul, în 15 şi 16 aprilie, decisive pentru stabilirea ierarhiei locurilor 5-6 din Superliga

Amefa: Cătălin Hodăgeu, Alex Băltean 1, Ronald Furj 1, Alex Fericean, Richard Huber,Kovacs ,  Claudiu Grama , Bogdan Laza 3,  Z. Szabadai 1, Robert Gergelyfi 2, Sergiu Fînață, Secheli. Antrenor: Cristi Cozma

Levente Vancsik nu a jucat fiind eliminat.