FOTBAL – CM 2014: AVANCRONICA SEMIFINALEI BRAZILIA – GERMANIA

Meciul dintre Brazilia și Germania, care se vor înfrunta marți în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal 2014, la Belo Horizonte (23,00, ora României), poate să fie oricând o finală a competiției și chiar a fost în 2002.

Selecao și-a adjudecat al cincilea său titlu suprem în Coreea de Sud și Japonia, după ce a dispus în finală de Germania cu scorul de 2-0, prin ”dubla” lui Ronaldo Nazario de Lima.

Dacă echipa Braziliei are cinci trofee mondiale (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), Germania are în palmares trei (1954, 1974, 1990), iar aceasta este doar a doua oară când cele două formații sunt adversare directe la Cupa Mondială.

Ambele echipe au al treilea atac la CM 2014, cu câte 10 goluri, după Olanda și Columbia (echipă eliminată), care au marcat fiecare 12 goluri. Nationalmannschaft a marcat opt goluri din faze cursive de joc și două din faze fixe, iar Brazilia 6 din acțiune și trei din faze fixe.

Germanul Thomas Mueller, golgheterul CM 2010, și brazilianul Neymar ocupă locul secund în clasamentul marcatorilor la Mondialul brazilian, cu câte patru goluri fiecare, la egalitate cu argentinianul Leo Messi, dar Neymar este accidentat și probabil nu va mai evolua în turneu. Fotbalistul columbian James Rodriguez este lider cu șase goluri, dar ”Los Cafeteros” au fost eliminați.

Căpitanul echipei germane, Philipp Lahm, este cel mai bun pasator de la acest mondial, cu 408 pase completate și o rată de succes a acestora de 86,6 la sută.

Brazilia și Germania au fost adversare de 21 de ori, Selecao câștigând 12 jocuri, iar Germania patru, în timp ce alte cinci meciuri s-au încheiat nedecis, golaverajul fiind net favorabil sud-americanilor, cu 39-24.

Echipa ”auriverde” a învins de două ori Germania la Cupa Confederațiilor, cu 3-2 la Nurnberg, în 2005, și cu 4-0 la Guadalajara (Mexic), în 1999.

Ultimul meci între cele două rivale a fost amical și s-a jucat pe 10 august 2011, la Stuttgart, Germania învingând cu scorul de 3-2.

La CM 2014, Brazilia a învins Croația cu 3-1, a remizat cu Mexicul (0-0) și a dispus cu 4-1 de Camerun în Grupa A (primul loc), învingând selecționata Chile în optimi, cu 3-2 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri), și Columbia în sferturi, cu 2-1.

Germania a câștigat grupa sa după 4-0 cu Portugalia, 2-2 cu Ghana și 1-0 cu SUA, învingând Algeria cu 2-1, după prelungiri, și Franța cu 1-0 în sferturi.

Raportul șuturilor pe poartă este egal, 70 la sută fiecare echipă, și nu e diferență mare nici la media pe meci, Brazilia 16,4, iar Germania 14,8, dar diferența se face în favoarea europenilor la capitolul disciplinar, unde brazilienii au comis 96 de faulturi (10 cartonașe galbene), față de 57 ale germanilor (4 cartonașe galbene). Și la distanța alergată de jucători Germania este pe plus, cu 115,3 km, față de 106,8 km. Germanii sunt mai buni și la pasat, cu 2.938 pase reușite, față de 1.816 Brazilia, procentajul fiind de 80%-70% pentru Germania.

Într-o statistică la loviturile de departajare, Brazilia a câștigat trei din cele patru meciuri decise din punctul cu var la Mondiale, singurul eșec fiind contra Franței, în 1986, în sferturile de finală, în timp ce victorii s-au înregistrat cu Italia, în finala din 1994, cu Olanda în semifinala din 1998 și cu Chile la CM 2014. Germania are un bilanț impecabil, cu patru succese din patru, în fața Franței, în semifinalele CM 1982, în sfertul de finală cu Mexicul din 1986, semifinala cu Anglia din 1990 și sfertul de finală cu Argentina din 2006.

Brazilia mai are o absență uriașă, pe lângă vedeta Neymar, căpitanul Thiago Silva, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene, dar, față de sfertul cu Columbia, va reveni Luiz Gustavo, care și-a ispășit suspendarea. Locul lui Thiago Silva va fi luat mai mult ca sigur de Dante, care în plus joacă în Bundesliga, la Bayern Munchen.

Germania, finalistă în 2002 și semifinalistă în 2006, 2010 și 2014, are doar o indisponibilitate, fundașul Mustafi, pentru care Mondialul s-a încheiat.

Meciul de pe stadionul ”Mineirao” (58.170 locuri) va fi arbitrat de mexicanul Marco Rodriguez.

Echipele probabile:

Brazilia: 12. Julio Cesar (căpitan) — 23. Maicon, 13. Dante, 4. David Luiz, 6. Marcelo — 17. Luiz Gustavo, 8. Paulinho — 7. Hulk, 11. Oscar, 19. Willian — 9. Fred. Selecționer: Luiz Felipe Scolari.

Germania: 1. Manuel Neuer — 16. Philipp Lahm (căpitan), 20. Jerome Boateng, 5. Mats Hummels, 4. Benedikt Hoewedes — 7. Bastian Schweinsteiger, 6. Sami Khedira — 18. Toni Kroos, 8. Mesut Ozil, 19. Mario Goetze — 13. Thomas Mueller.

Sursă: AGERPRES