Visul frumos s-a terminat: Lipova, învinsă în derby-ul promovării

Şoimii Lipova a pierdut derby-ul promovării, scor 0-2 şi visul frumos s-a terminat pentru echipa arădeană. Deşi porneau cu un avans de opt puncte în primăvară, lipovanii au avut un retur dezamăgitor în C4, cu multe puncte pierdute şi pe teren propriu, iar Reşiţa a recuperat incredibil handicapul. Iar promovarea avea să se decidă în „finala” de la Pâncota, pentru accederea în Liga a II-a. Trupa lui Flavius Sabău avea doar varianta victoriei, în vreme ce bănăţenii se mulţumeau şi cu un egal.  Istoria jocului avea să se scrie în primele 10 minute, cu golul marcat cu capul de Velcotă, în urma unui corner, în minutul 5, pentru ca peste trei minute Dobrean să fie eliminat direct, pentru o intrare dură la acelaşi Velcotă. Cu mari probleme de lot în special în atac, unde au lipsit Sulea, accidentat şi golgheterul Trabalka, suspendat, Şoimii nu a mai avut puterea nici măcar să egaleze, omul în plus al oaspeţilor dovedindu-se  decisiv. Mai mult, Şcolar a închis conturile prin Staicu, în minutul 63. Victorie meritată a Reşiţei, susţinută în Podgorie de aproximativ 200 de suporteri.

„Rossonerii” din Banat au nevoie acum de un egal etapa viitpare, cu Dumbrăviţa, pentru a promova matematic în eşalonul secund. De cealaltă parte, Şoimii Lipova se mulţumeşte cu un sezon până la urmă pozitiv şi aşteaptă ca din vară să se întoarcă acasă, pentru a juca pe un stadion modernizat.  Lipova a evoluat în derby în formula: Filip – Savin (46 Obrad), Bercu, Vasiu, Filimon (86 Marton) – Poiană, Lazea (46 Calvin), Dobrean, D. Rusu – M. Popa – Istrate (65 Burlă). În clasamentul din C4, Reşiţa e prima, cu 59 de puncte, pe 2 a urcat Dumbrăviţa – victorie cu 2-0 în faţa Cugirului, 55, iar pe 3 e Lipova, 54 de puncte. Într-un alt meci al etapei a 28-a, Sebişul şi-a continuat parcursul excelent, câştigând cu 3-1 în faţa Ghirodei, prin reuşitele lui Szekely (13), Mateucă (43) şi Susan (67), respectiv Budur (79). Astăzi, ora 18 joacă şi celelalte două arădene: Crişul – FC Hunedoara şi Cermei – Giarmata.

„Pot spune că sunt mândru de băieţii mei. Pe acest teren atât s-a putut și sunt puțin frustrat că în iarnă nu am fost lăsați să jucăm returul pe Motorul. Anticipam de atunci că vor fi zile cu vreme rea și terenul ne va dezavantaja. Știam și că unii adversari se vor apăra cu noi și nu vroiam să pierdem puncte acasă. Ne doream mai mult cu Reşiţa, dar am luat repede gol și apoi am rămas şi fără un om pe teren încă din minutul 10. Cu terenul foarte greu si cu atâtea absențe mai ales în atac, era greu să scoatem mai mult din acest meci. La pauză am încercat să schimb ceva, pentru că un egal ne mai ținea în joc, doar că nu ne-a ieşit aşa cum am vrut.  Încercăm să câștigăm cele două meciuri rămase și vrem să terminăm cât mai sus acest campionat”, a spus la final antrenorul Lipovei, Flavius Sabău.