VINEREA MARE ÎN PODGORIE: ŞOIMII PÎNCOTA – CSM RM.VÂLCEA 3-2

Şoimii Pîncota a obţinut astăzi o victorie incredibilă în play-out-ul din B2, scor 3-2, după ce a revenit în inferioritate numerică de la 1-2. Meciul cu CSM Râmnicu Vâlcea, disputat în Podgoria arădeană, a fost deosebit de spectaculos şi disputat, cu răsturnări de scor şi trei eliminări. Cei care au deschis scorul au fost oltenii, prin Stoica, 0-1 în minutul 23, avantaj păstrat doar două minute, Leucuţa egalând repede, cu un şut de la cinci metri, după ce l-a driblat şi pe portarul advers, Fildan. Partea a doua a fost şi mai animată. Oaspeţii au rămas în zece oameni din minutul 50, atunci când Firţulescu a fost eliminat direct pentrun un fault fără minge la Leucuţa. Egalitatea numerică a fost rapid restabilită de centralul clujean Marius Chioran, Dan fiind şi el eliminat în minutul 55, pentru două galbene. Ba mai mult, Pîncota a rămas în nouă, după ce Leucuţa a văzut roşu direct în minutul 67, pentru un fault tare, din lateral, comis asupra lui Piscanu.

Revenire incredibilă în „10”: Dragalina, omul meciului

Trupa lui Muzsnay a acuzat şocul şi Vâlcea a preluat conducerea peste două minute, atunci când Georgescu a marcat cu un şut plasat, la colţul lung, de la 13 metri. Când puţini se mai aşteptau, Pîncota a reuşit să răstoarce incredibil rezultatul. Mai întâi, în minutul 83, Dragalina a transformat un penalty scos tot de el, la un henţ în careu comis de Dutmitraşcu, pentru ca în minutul 90, acelaşi Dragalina – omul meciului – să marcheze cu o scăriţă de la 12 metri, uşor lateral dreapta. Victorie foarte importantă pentru Pîncota, care se menţine pe locul doi în play-out, aşteptând acum eventualii paşi greşiţi, de sâmbătă, ai contracandidatelor din Satu Mare şi Cluj-Napoca.  Şoimii Pîncota a început meciul în formula: Irimia – Dan, Pascariu, Dubeștean, Siminic – Issa, Pavel (75 Suciu) – Leucuța, Dragalina, Pirtea (88 Vasi) – M. Ion (46 Alin Mihai).