Viitorul, prea mică pentru grupe. Rezultate din Europa League

Doar o minune o mai duce pe Viitorul în grupele Europa League. În prima manşă a play-off-ului, echipa lui Hagi a fost învinsă de campioana Austriei, Salzburg, scor 1-3.

Campioana Austriei din ultimii patru ani a marcat la Ovidiu după doar un minut, după o greşeală a lui Kevin Boli. După alte cinci minute, Viitorul a egalat prin arădeanul George Ţucudean, poate cel mai bun jucător al gazdelor.

Au urmat trei minute de coşmar pentru campioana României, perioadă în care Salzburg a înscris de două ori, prin Wolf şi Dabur.

După pauză, Chiţu şi-a trecut în cont cea mai mare ratare a meciului, apoi Dabbur a ratat şansa să îşi treacă în cont dubla.

În prelungiri, Țucudean a ratat o șansă mare de gol, iar Viitorul este ca și eliminată din Europa.

Returul de la Salzburg este programat joia viitoare.