Viitorul Constanţa a câştigat, în premieră, Cupa României

Viitorul Constanţa a cucerit în premieră Cupa României la fotbal, în urma victoriei obţinute în faţa echipei Astra Giurgiu cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, în finala jucată pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti. Pentru echipa antrenată de Gheorghe Hagi acesta este al doilea trofeu din palmares, după titlul de campioană câştigat în 2017.

Victoria Viitorului, care a terminat actuala ediţie de campionat pe locul al treilea, înseamnă că Universitatea Craiova (locul 4 în Liga I) se califică în Europa League (primul tur preliminar), iar echipa lui Hagi va intra din turul al doilea preliminar al Europa League.

Astra, care a cucerit trofeul în 2014, a deschis scorul prin Denis Alibec (41), dar Viitorul a egalat în repriza secundă, prin Virgil Ghiţă (76), golul victoriei fiind reuşit de brazilianul Eric De Oliveira (105+1).