Viitorul a câștigat Supercupa României

by Andreea Radu
FC Viitorul, deţinătoarea Cupei României, a câştigat în premieră Supercupa României, după ce s-a impus la limită în fața campioanei CFR Cluj, scor 1-0. Unicul gol al partidei de pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești a fost marcat de Andrei Artean, în minutul 86.
CFR Cluj și FC Viitorul s-au aflat la egalitate timp de 85 de minute. Echipa lui Hagi a dat lovitura prin Artean, care l-a învins pe Arlauskis cu un șut puternic de la aproximativ 25 de metri.
Clujenii au fost aproape de egalare în al treilea minut de prelungiri, când Deac a trimis în bară din interiorul careului de 16 metri. S-a terminat 1-0 pentru FC Viitorul, care își trece astfel în palmares al doilea trofeu din istorie, după titlul de campioană din 2017 și Cupa din 2019.
FC Viitorul a mai jucat în Supercupă în 2017, dar atunci a pierdut în faţa celor de la FC Voluntari, scor 0-1.
CFR Cluj era deținătoarea Supercupei României, după ce sezonul trecut s-a impus cu 1-0 în fața Universității Craiova, în meciul disputat pe stadionul ”Ion Oblemenco”. CFR are trei Supercupe în palmares (2009, 2010 și 2018).
Festivitatea de premiere a fost efectuată de selecţionerul naţionalei de tineret, Mirel Rădoi. Jucătorii echipei FC Viitorul au primit trofeul de la directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiţă.
Pentru CFR Cluj urmează duelul cu FC Astana (campioana Kazakhstanului), din cadrul primului tur preliminar al Champions League. Partida va avea loc marți (9 iulie), de la ora 16:00 (ora României).
Sursa: hotnews.ro