Victorie preţioasă pentru „leoaicele” de la Piroş Security

Duşul rece cu Universitatea Galați le-a prins bine fetelor de la AC Piroș Security, care s-au revanșat cu o victorie foarte prețioasă, 2-1 cu Heniu Prundu Burgăului, echipă cu pretenții în prima ligă. Echipa lui Florin Bugar avea 2-0 după o jumătate de oră, Mai întâi, ghaneza Hagan a obținut un penalty, transformat de Olariu, iar apoi căpitanul Vanu a marcat după un corner al echipei sale. Oaspetele au redus din handicap cu două minute înainte de pauză, prin Hornea.

În repriza a doua, vizitatoarele au dominat teritorial, dar „leoaicele” au stat bine în teren, cu portarul de 4o de ani, Mirela Abălașei, în zi de graţie. La Piroş Security a debutat Alexandra Prodan, fotbalistă în vârstă de numai 16 ani, din Zăbrani.

Arădencele adună 12 puncte după cinci partide disputate în Liga 1 la fotbal, bilanţ excelent pentru o formație nou promovată.