„Gladiatorii” UTA-ei, victorie cu inima în faţa Chiajnei!

by Florian Popa

La doar două zile distanţă după ce a jucat, duminică, meciul de pe teren propriu cu Farul (scor 1-0), din cadrul etapei a 19-a, UTA a reușit o nouă victorie pe Motorul, în fața Concordiei Chiajna, partidă rămasă restantă tocmai din runda a 11-a. Unicul gol al meciului de astăzi a fost înscris de Romario Moise, în minutul 7, după un penalty obținut de Oroian. Montată mental excelent de Laszlo Balint, UTA a evoluat pe alocuri eroic, câştigând şi cu inima, dar şi printr-o organizare ireproşabilă. Disciplinaţi şi dispuşi la sacrificiu în tricoul alb-roşu, arădenii au păstrat fără mari emoţii avantajul minim, până la final.

Juniorii Miculescu şi Oroian au ratat două şanse bune în prima parte, în vreme ce Chiajna lui Lincar, timidă şi prea precaută la Arad, a avut doar o ocazie mare în primele 45 de minute, Iacob fiind la post la lovitura de cap al lui Ciucureanu. Apoi, în partea a doua, ilfovenii au prins tupeu, dar s-au lovit de zidul unui lider de neoprit, pe Motorul. Nou intratul Buhăcianu a scos un roşu în tabăra adversarei, Ion fiind eliminat în minutul 63 pentru fault din postură de ultim apărător. Finalul avea să fie destul de liniştit, deşi Concordia a fost periculoasă la câteva faze fixe.

Nu a fost însă îndeajuns pentru a marca, astfel că fluierul final a declanşat bucuria în tabăra campioanei de toamnă, UTA! Jucătorii au sărbătorit la final alături de suporteri, circa 2.500 de arădeni ţinând să fie prezenţi astăzi la meci, deşi era zi lucrătoare, iar ora la care s-a jucat era aproape imposibilă! Cu un parcurs aproape de metronom acasă, echipa lui Gyuszi Balint mai are de jucat două meciuri în acest an, duminică, la Călăraşi şi pe 8 decembrie, în ultimul derby al anului, cu Petrolul.

În urma victoriei cu Chiajna, UTA are patru puncte peste CS Mioveni, şapte peste Rapid București, care mai are însă o restanţă de jucat, chiar mâine la Călăraşi şi opt puncte peste Petrolul!

UTA a evoluat în următoarea formulă: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Bustea – Miculescu, Hrezdac, R. Moise, Oroian (Dam. Isac 83′) – Al. Ioniţă (Vulturar 90+3′), Cip. Rus (cpt.) (Buhăcianu 54′).