VICTORIE IN ULTIMUL MINUT: CSU ARAD – RCM GALATI 16-14

by webeditor

Rugbiştii arădeni au debutat cu dreptul pe teren propriu, în actualul sezon al Diviziei Naţionale. După înfrângerea dramatică de la Suceava, „studenţii” s-au revanşat în această dimineaţă la Sânicolau Mic, unde Galaţiul părea să aibă meciul în mână după prima repriză. Oaspeţii au condus cu 14-3 la pauză (galben văzut de Strună în minutul 24), cu eseu de penalizare marcat pe finalul mitanului, dar arădenii au revenit spectaculos în partea secundă. Motivaţi la vestiare de Marian Grindei, amfitrionii şi-au dat drumul la joc.

Burai a adus bucuria la ultima respiraţie

Puşcaşu, autor a 3 puncte şi în prima parte, a transformat încă o lovitură de pedeapsă, dar decisive au fost două eseuri, primul marcat de Maxim şi al doilea reuşit în ultimul minut de Burai! O victorie dramatică dar meritată în dreptul celor de la CS Universitatea, care au evoluat în următoarea formulă: Floruţ, Bîtia, Florea – Rotaru, Niculiţă – Strună, Mardari, Maxim – Bălţatu, Puşcaşu – Burai, Nastiuc, Bordea, Farcaş – Tiron. Pe parcurs au mai jucat: Lionti, Gabor, Olah, Dîngă şi Postolachi.

Grindei: „Ne place să jucăm astfel de meciuri”

A fost un meci foarte echilibrat, dar s-a jucat un rugby plăcut, la fel ca şi la Suceava. În acest sezon pare să fie un campionat deschis şi disputat, ne place să jucăm astfel de meciuri. Meciul ni l-am făcut greu, pentru că am făcut iar unele greşeli nepermise în prima repriză, dar e bine că ne-am revenit după pauză, când băieţii au dat totul şi au crezut în victorie. Am avut şi un debutant în echipă, Florea Cristian jucând primul său meci de rugby, iar echipa este în general una foarte tânără”, ne-a declarat antrenorul echipei arădene, Marian Grindei.

Urmează o deplasare pe litoral

CSU Aurel Vlaicu acumulează patru puncte în clasament, în timp ce Galaţiul nu pleacă cu mâna goală de la Arad, oaspeţii fiind nevoiţi să se mulţumească cu punct bonus defensiv, primul pentru ei în acest sezon, pentru înfrângere la mai puţin de 7 puncte. Cu 5 puncte după două meciuri în liga a doua, „studenţii” joacă etapa viitoare la Năvodari, meci programat pe 26 aprilie. (sportularadean.ro)