Victorie dramatică în derby-ul cu liderul din Sătmar

by Rusu Flavius

Știri Arad. O sală pe jumătate plină le-a susţinut pe „galben-albastrele” de la FCC Baschet Arad, în această seară, în derby-ul primei runde a returului din grupa vest a Ligii Naţionale. În Polivalentă venea liderul neînvins CSM Satu Mare, în vreme ce la Arad debuta pe teren propriu noul antrenor, spaniolul Manuel Rodriguez. Hadzovic, accidentată, nu a putut să îşi ajute colegele, dar înlocuitoarea sa, cipriota Akathiotou, avea să fie decisivă, secondată de „zburătoarea” Webb, foarte bună şi ea.

Primul sfert nu a fost cu realizări prea multe, la fel jucându-se şi până la pauza mare, dar cu un plus pentru arădence. Akathiotou şi Webb, respectiv Mosby, au fost remarcatele primei părţi, 28-21 după două sferturi. Aradul a pierdut-o pe parcurs şi pe Fodor, accidentată la spate în prima parte. Chiar şi aşa, gazdele au făcut legea în sfertul trei, pentru un 54-39, diferenţă ce părea suficientă pentru victorie.

Doar că în ultimul sfert a intervenit o cădere totală a fetelor lui Rodriguez, iar Satu Mare a trecut chiar pe lângă succes! Pe un final dramatic, Olah a ratat pe contraatac, Akathiotou a făcut 59-57 de la linia „liberelor”, iar pe ultimul atac, Milijkovic a irosit şansa egalării. Finalul a declanşat bucuria în tabăra arădeană, FCC-ul provocându-i formaţiei sătmărene prima înfrângere stagională.

FCC Baschet Arad – CSM Satu Mare 59-57

(12-8, 16-13, 26-18, 5-18)

Sala Polivalentă, spectatori: 700

Arad: Webb 25 (1×3), Akathiotou 21 (3×3), Karakasevic 6, Fodor 5, Ardelean 2, Alina Pop, Mercea, Ciotir, Bartok. Rezerve: Neagu, Rotariu, Lipovan. Antrenor: Manuel Rodriguez

Satu Mare: Mosby 22 (1×3), Olah 14, Huţanu 9 (2×3), Milijkovic 5 (1×3), Podar 5 (1×3), Adina Pop 2, Stoiedin, Gladkova, Denson. Rezerve: Ferenczi, Kadar. Antrenor: Mauro Procaccini.