UTA se întoarce doar cu un punct de la Snagov

UTA îşi continuă prestaţiile modeste din Liga a II-a, remizând astăzi în deplasare la Snagov, scor 0-0, într-un meci contând pentru etapa a 10-a. “Roş-albii” trebuie să se mulţumească cu un punct obţinut pe un teren prost, în condiţiile în care gazdele au ratat ocazii mari în partea a doua, Grahovac salvându-şi echipa de la o nouă înfrângere. Fără Adili, suspendat şi Strătilă şi Tănase, ambii indisponibili, dar şi cu Stahl accidentat grav pe finalul primei reprize, solicitându-se şi un echipaj SMURD, UTA a fost ţinută în şah de o formaţie incomodă şi arţăgoasă, greu de învins pe teren propriu. Primele 45 de minute au fost monotone, cu o UTA ceva mai insistentă, dar jocul haotic şi problemele la construcţie nu au adus ocazii la poarta ilfovenilor, care au tremurat doar la şutul pe lângă a lui Cârstocea, din minutul 12. Arădenii nu au ieşit bine nici după pauză, acelaşi Cârstocea semnând a doua ocazie abia după o oră de joc, fiind blocat in extremis de fundaşii gazdelor, după o deviere a lui Curtuiuş.
Rămân în zona retrogradării!
Ultima jumătate de oră le-a aparţinut gazdelor pregătite de Vivi Răchită, care au ratat patru mari ocazii, prin Şerban, Voineag, Bustea – mingea şutată din 16 metri a lovit bara – şi Munteanu, Grahovac având intervenţii spectaculoase la două dintre şansele Snagovului. Nici măcar debutul lui Daniel Florea nu a revigorat UTA, prinsă într-un blocaj parcă fără sfârşit. Totuşi, ocaziile Snagovului se puteau răzbuna în minutul 88, atunci când mingea trimisă cu capul de Dinculescu a lovit transversala. S-a terminat 0-0, după o nouă prestaţie cenuşie a formaţiei antrenate de Cristi Todea, care rămâne în clasament pe locul 16, retrogradabil! UTA a început meciul de astăzi în formula: Grahovac – Manea, Ciucă, Scutaru, Burlă – Polgar, Asani (64 Păcurar) – Stahl (46 Dinculescu), Toma, Cârstocea (72 Florea) – Curtuiuș.