UTA pierde la Călăraşi şi promovarea e din nou departe

UTA a pierdut astăzi cu 1-0 la Călăraşi, Dunărea luându-şi astfel revanşa după barajul pierdut în sezonul trecut. Înfrângere care i-ar putea costa pe arădeni promovarea, derby-ul la Timişoara, atât de aşteptat de suporterii Bătrânei Doamne, având miză pentru “roş-albi” doar în lupta la locul 3. Prima parte a fost la discreţia totală a gazdelor, care au avut în Kanda un jucător de excepţie, aflat practic pe tot terenul. UTA a început timorat partida şi trupa lui Adrian Mihalcea a preluat uşor iniţiativa, acelaşi Kanda zguduind transversala încă din minutul 3, atunci când a şutat cu sete din lovitură liberă de la 30 de metri. Cristea, Kanda, în două rânduri şi Puşcaş au încercat poarta arădeană în primele 20 de minute, perioadă în care UTA nu s-a regăsit deloc, fiind presată constant. Iar golul a venit în cele din urmă firesc, ex-utistul Mardare marcând în minutul 31 cu capul, din 9 metri, după o lovitură liberă bine executată de Kanda şi o ieşire greşită din poartă a lui Miron, care l-a şi accidentat pe Manea. Kanda a făcut ce a vrut şi când a vrut cu apărarea arădeană, iar pe final de repriză Miron şi-a răscumpărat greşeala de la gol şi a intervenit salvator în două rânduri, prima oară la mingea expediată cu capul de acelaşi Mardare, pe care scria 2-0 şi apoi în faţa lui Danciu, 1-0 la pauză.
Învinşi de un ex-utist! “Roş-albii” s-au trezit târziu
Utiştii au ieşit ceva mai hotărâţi de la vestiare, dominând steril, iar Roşu a riscat cu trei jucători de atac, introducându-l pe Piccioni în locul lui Strătilă. Iar şansele arădene au început să apară la poarta Dunării, Stahl, Piccioni şi Curtuiuş punându-l de trei ori la încercare, în interval de doar cinci minute, pe portarul amfitrionilor. Pe contraatac, Kanda putea încheia socotelile în minutul 70, dar fotbalistul Dunării, scăpat singur cu Miron, a trimis un lob neinspirat peste poartă. Peste alte două minute, Manea a şutat şi el, dar pe direcţia goalkeeperului Dunării. Acelaşi Lungu s-a remarcat şi cu şapte minute înaintea finalului, când a scos şutul tras de Curtuiuş. Pe final, ambele formaţii au solicitat penalty, mult mai clar fiind cel al arădenilor din minutul 90, când Curtuiuş a fost faultat clar în careu de Mardare, sub privirile impasibile ale centralului Pană. În prelungiri, Andor a fost eliminat direct pentru un falt dur, “roş-albii” încheind meciul în inferioritate numerică.
Mult prea puţin într-un meci esenţial…
S-a terminat 1-0 şi UTA ratează o nouă mare şansă de a trece pe locul doi, de la care în mare măsură îşi ia adio, având şi un meci mai mult disputat decât Sepsi, care deşi a stat în etapa a 32-a, pare să scape în a doua promovată în Liga 1, alături de Juventus. Regretabil e că, totuşi, UTA nu a jucat nimic timp de o oră, trezindu-se tardiv într-un meci foarte important, în vreme ce golgheterul Adrian Petre – lăsat prea uşor la Arad, din cauza unei răceli – i-a lipsit din plin UTA-ei. Laurenţiu Roşu a început meciul de la Călăraşi în formula: Miron – Adili, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă (55 Piccioni), Chindriș (66 Copil), Tănase, Muntean (71 Andor) – Stahl, Curtuiuș.