UTA „low-cost” dezamăgește: eșec răsunător, la debutul în noul an!

UTA a debutat dezamăgitor în noul an, 1-3 la Șiria cu Academica Clinceni! A fost primul meci în 2018, în Liga a II-a, iar suporterii arădeni trăiesc parcă vremuri de coșmar, culmea și departe de Arad, unde lucrările la stadion bat pasul pe loc. Bătrâna Doamnă a început, totuși, bine meciul de pe arena Otto Greffner și după ce Tănase și Curtuiuș au pus la încercare apărarea adversă, Darius Buia a deschis scorul în minutul 10, mijlocașul arădean marcând cu latul, de la colțul scurt, în urma unei centrări trimise de Dinculescu. Roș-albii au cedat apoi inițiativa, dar fără să le ofere prea multe spații oaspeților. Totuși, Gliga putea egala la mijlocul primei părți, șutul său din 5 metri trecând mult peste poartă, în vreme ce Curtuiuș a ratat o șansă bună în minutul 40, când a obținut doar un corner, în loc să îi paseze lui Iuga, singur în poziție centrală. A fost 1-0 la pauză, UTA controlând jocul pe finalul mitanului. Ilfovenii au ieșit mult mai hotărâți de la vestiare, iar nou intratul Mihalcea și Moldovan au avut două șanse mari să perforeze poarta arădeană, Bodea fiind de fiecare dată la post.
Au jucat doar o repriză! Buia, debut cu gol
Portarul UTA-ei nu a mai avut ce face în minutul 55, atunci când Găină a marcat cu capul, de la colțul lung, după o centrare a activului Mihalcea. UTA nu s-a mai regăsit după ce a fost egalată, iar Moldovan a ratat incredibil, în minutul 61, când a deviat mingea din doi metri, puțin alături, în urma unei centrări a lui Achim. Buia, cu un șut în bară și Curtuiuș, blocat in extremis de portarul advers, au dat falsa impresie a revenirii. Asta pentru că a venit minutul 68, atunci când apărarea arădeană a cedat iar: nou intratul Blejdea a pătruns nestingherit pe stânga și din 10 metri a tras necruțător la colțul lung, 1-2! Dacă Poenaru a fost inspirat cu schimbările, Todea a făcut prima mutare abia cu un sfert de oră înaintea finalului, când s-a gândit să trimită pe teren și un al doilea atacant de meserie, David Popa. La doar un minut de la intrare, vârful revenit din Anglia a solicitat penalty la o cădere în careu, în 9 metri, dar centralul prahovean i-a arătat galben pentru simulare, decizie contestată de puținii spectatori.
Mihalcea s-a jucat cu apărarea arădeană
Același Popa a fost anticipat de Găină, în minutul 83, iar UTA a presat în ultimele minute, fără însă a mai reuși nici măcar să egaleze. Ba mai mult, pe contraatac, Mihalcea a scăpat singur, iar Popa a trimis în proprie poartă, din 6 metri, scor final 1-3! Un meci ciudat, cu două reprize diametral opuse și destule motive pentru amatorii de pariuri să comenteze iar pe seama rezultatului, cu o cotă mare având în vedere desfășurarea jocului. Cert e că infuzia de jucători tineri o poate costa multe puncte pe UTA, în acest retur, dar probabil că cei din conducerea clubului își asumă criticile și parcursul ce nu se anunță prea bun în primăvară. Roș-albii rămân în partea a doua a clasamentului, iar în primul week-end din martie au meci greu, la Mioveni, după care la Șiria vine a doua clasată, FC Hermannstadt.

UTA: Bodea – Polgar, Manea, R.Iuga, Dinculescu – Petra (75 D.Popa), Tănase – A.Iuga (85 Toma), Buia, Hlistei – Curtuiuș. Antrenor: Cristian Todea
Clinceni: Ureche – Fl.Achim, A.Răuţă, Găină, Dobrescu – C. Gheorghe (46 Mihalcea), Pațurcă, Bg.Barbu, Gliga – Al.Popescu (88 Mihai), S.Moldovan (66 Blejdea). Antrenor: Ilie Poenaru.
Arbitri: Adrian Ilyes (Prahova) – Valentin Dumitru (Gherghița –Prahova), Doru Zamfir (Slatian – Olt). Observatori FRF: Ștefan Szilaghi (Satu Mare), Daniel Sabău (Zalău)