UTA e ca şi salvată, după victoria cu Ştiinţa Miroslava

Victoria cu Poli la „masa verde”, ce urmează a fi stabilită în curând la comisii, a fost dublată astăzi, în judeţul Iaşi, mai exact la Uricani, acolo unde UTA şi-a simplicat şi mai mult situaţia din clasamentul Ligii a II-a. „Roş-albii” au câştigat cu destulă şansă, scor 2-1, în faţa Miroslavei, echipă ce avea moral după câteva rezultate pozitive. Echipa lui Ionuţ Popa a scăpat ieftin în prima parte, gazdele ratând câteva ocazii bune, lovind în schimb pe contraatac, prin David Popa, aflat la primul gol în tricoul Bătrânei Doamne. Tănărul atacant arădean a marcat cu două minute înainte de pauză, când bine angajat de Hlistei, nu i-a dat nicio şansă portarului advers, cu un şut din careu, la colţul scurt. Ieşenii au forţat şi mai mult în repriza a doua, iar Bodea a fost salvat de transversală, în minutul 62, pentru ca în minutul 79, Miroslava să irosească o nouă ocazie mare, prin Marin, care a tras din câţiva metri la rădăcina barei.
David Popa, primul gol în „roşu-alb”
Cum în fotbal ocaziile se răzbună, UTA a încheiat conturile peste doar un minut, Hlistei marcând din opt metri, după o pasă a lui Stahl. Moldovenii puteau reveni, totuşi, în meci, dar Marin a ratat un penalty în minutul 83, şutând alături, după un fault a lui Manea, în careu. Miroslava a marcat în cele din urmă golul de onoare tot de la punctul cu var, Asăvoaie transformând, în prelungiri, o nouă lovitură de la 11 metri, în urma unui henţ în careu comis de Dan. UTA câştigă cu 2-1 şi se îndepărtează şi mai mult de zona fierbinte. Salvarea de la retrogradare e ca şi rezolvată, cu toate că mai sunt de jucat şase etape, din care arădenii vor lua încă trei puncte fără efort, ca urmare a retragerii celor de la Târgu Mureş. UTA a început meciul de astăzi în formula: Bodea – Dan, Manea, Roșca, Burlă – Buia (76 Jorza), Tănase, Petra (90 Toma), Hlistei – Popa (72 Stahl), Curtuiuș.