UTA – Chindia 2-2 şi “roş-albii” aşteaptă barajul!

Doar câteva sute de spectatori au fost astăzi, la Şiria, alături de UTA Bătrâna Doamnă, la ultimul meci al sezonului din eşalonul fotbalistic secund. Foarte puţin, dacă ţinem cont că echipa are deja asigurat locul 3, ce duce la barajul de promovare în Liga 1. Dar, poate că ştiu ceva galeria – mai absentă vocal decât altădată şi suporterii, probabil dezamăgiţi după înfrângerea şi prestaţia ciudată din meciul cu Baloteştiul, eşec care a pus capăt speranţelor UTA-ei, de promovare directă. Aşa cum a promis, Laurenţiu Roşu a aliniat în ultima etapă, în faţa Chindiei, o echipă inedită, mix între jucători de bază şi cei obişnuiţi mai puţin cu tricoul de tiular. Într-o ultimă repetiţie şi până la urmă încălzire pentru baraj, UTA a fost mai bună în prima parte, Adrian Petre deschizând scorul în minutul 34, atunci când a culcat un adversar şi l-a executat elegant pe Cabuz. Bucuria arădenilor a durat doar patru minute, Honciu egalând cu un şut puternic, sub transversală, de la 13 metri. Cu două minute înainte de pauză, Piccioni a fost faultat în careu de portarul târgoviştean, iar golgheterul Petre nu a iertat de la punctul cu var, stabilind scorul primelor 45 de minute, 2-1.
Petre face “dubla” şi încheie la cota 28
Strătilă şi Piccioni au ratat desprinderea în debutul părţii secunde, iar ocaziile s-au răzbunat, Honciu realizând şi el “dubla” în minutul 57, cu un şut sec la colţul lung, după o aşezare a lui Cherchez. “Roş-albii” au dominat jocul în ultima jumătate de oră, dar ocaziile mari au apărut abia în ultimele zece minute, când Copil, Burlă şi Petre au creat ceva pericol la poarta adversă. La ultima fază, în prelungiri, bara transversală l-a salvat pe Barna, la şutul lui Pencea, din lovitură liberă. S-a terminat 2-2 şi UTA încheie sezonul pe locul 3, urmând să dispute un nou baraj de promovare tur-retur, la fel ca anul trecut. Cu cele două reuşite de astăzi, Adrian Petre a ajuns la cota 28 şi alături de Hadnagy, de la Sepsi, e pe locul 2 în clasamentul golgheterilor actualei ediţii de campionat, după Chipirliu (Juventus), care are 30 de goluri.
Cu ochii pe play-out-ul Ligii 1!
Arădenii trebuie să aştepte până mâine seară, pentru a-şi afla adversara, după ce se va fi încheiat ultima etapă a play-out-ului Ligii 1. Nici datele de disputare ale barajului nu se cunosc încă, Federaţia părând că vrea să avantajeze cumva, la fel ca în 2016, echipa de Liga 1. Să mai completăm că UTA a început ultimul meci al stagiunii din Liga a II-a în formula: Barna – Polgar, Adili (52 Chindriş), Copaci, Burlă – Strătilă (59 Vîlceanu), Tănase, Copil, Muntean – Petre, Piccioni (61 Curtuiuş).