UTA BD CASTIGA EROIC LA CLUJ, SOIMII PINCOTA PIERDE LA SCOR CU BAIA MARE

Învingătoare în prima etapă cu 3-2 la Tărlungeni, Şoimii Pîncota nu a confirmat startul bun de sezon în „B2”. Trupa din Podgorie a cedat astăzi, scor 1-4 (0-1), în faţa nou promovatei FC Baia Mare, la capătul unui meci în care trupa pregătită de Ionuţ Popa nu s-a regăsit aproape deloc. Oaspeţii au început mai bine şi în minutul 10 au deschis scorul prin Arnăutu, care a marcat din şapte metri, după ce apărarea Pîncotei nu a putut respinge o minge din careu. „Alb-negrii” au echilibrat disputa după un sfert de oră şi au cerut de două ori penalty, la mijlocul reprizei, fără însă ca sătmăreanul Mazilu să arate punctul cu var. Până la pauză, Fuchs, cu un şut de la 18 metri şi Pirtea, cu o reluare din careu, l-au încercat pe Ormenişan, dar portarul băimărean a fost la post, astfel că la pauză s-a intrat cu scorul de 0-1. Nici măcar revenirea pe gazon a atacantului Alin Mihai nu a revitalizat ofensiva pîncotană. Maramureşenii s-au desprins în minutul 68, atunci când Arnăutu a înscris cu un şut plasat de la 14 metri.

„Şoimi” naivi şi visători

După o bară a lui Leucuţa, „şoimii” au redus din handicap în minutul 80, Pirtea marcând cu un şut din 12 metri. Doar un minut s-au bucurat gazdele, asta pentru că Păcurar, scăpat singur, a închis conturile cu un lob peste Sălăjan, pentru ca Arnăutu să îşi treacă în cont „hatrickul”, 4-1 în minutul 85, la un contraatac şcoală al băimărenilor. Duş rece pentru Pîncota, care s-a dovedit naivă în apărare şi neinspirată pe faza de atac, iar norii negri se adună iar deasupra Podgoriei. Şoimii Pîncota a început meciul cu: Sălăjan – Siminic, Rusu, Pascariu, Doda – Pavel (70 Danci), Issa – Pirtea, Fuchs (79 Cuedan), Oprea (61 Alin Mihai) – Leucuța.

Victorie importantă pe Cluj Arena

UTA Bătrâna Doamnă a obţinut tot astăzi o victorie preţioasă, recuperând punctele pierdute în prima etapă în faţa Mediaşului. Echipa pregătită de Roland Nagy s-a impus cu 1-0 pe terenul Universităţii Cluj, la capătul unui joc în care „roş-albii” s-au dovedit pragmatici, dar au suferit mult pe final, când gazdele au asaltat pur şi simplu careul advers. Arădenii au deschis repede scorul pe Cluj Arena, Manea reluând în minutul 7 imparabil cu capul, după un corner executat de Strătilă. Puştii lui „U” au forţat apoi egalarea, iar Ursu şi Popescu au ratat ocazii bune, în vreme ce Curtuiuş a trecut pe lângă desprindere. Per total, UTA BD s-a apărat bine în primele 45 de minute, iar la pauză conducea la limită, cu 1-0. Partea secundă a fost mult mai animată, iar Clujul a trecut din nou pe lângă egalare, Calcan, cu un şut respins in extremis de Anca Trip şi Cordoş, care a trimis cu capul puţin alături, irosind două mari ocazii.

Apărare eroică a arădenilor

În replică, nou intratul Rus putea marca, în minutul 59, golul doi al „roş-albilor”, dar reluarea acestuia a trecut puţin pe lângă poartă. În ultima jumătate de oră s-a jucat aproape într-un singur sens, gazdele forţând egalarea cu toate liniile. Botiş şi compania au rezistat însă eroic, bucurându-i la final pe cei 100 de suporteri care i-au însoţit în deplasarea de la Cluj. E prima victorie în Liga a II-a pentru nou promovata UTA BD, care aşteaptă acum cu încredere Mioveniul. Roli Nagy a început partida de la Cluj-Napoca în formula: Anca Trip – Polgar, Botiș, Manea, Burlă – Chindriș, Jorza – Strătilă, Szekely (62 Petre), Hlistei (56 C.Rus) – Curtuiuș (80 Sorian).