UTA BATRANA DOAMNA PARASESTE FOTOLIUL DE LIDER, DUPA 0-2 LA MIOVENI

Fără cinci jucători de bază în lot (Strătilă şi Hlistei – suspendaţi, Botiş, Chindriş şi Curtuiuş – menajaţi?!) şi cu o formulă inedită trimisă în teren, UTA Bătrâna Doamnă s-a prezentat foarte slab la Mioveni, în etapa intermediară de astăzi. Cele două echipe s-au dezmorţit destul de greu, dar odată cu trecerea timpului au apărut şi ocaziile. Cei mai periculoşi s-au dovedit argeşenii: Biceanu a şutat în bară în minutul 21, iar peste alte zece minute, Miron a respins cu greu mingea trimisă din lovitură liberă de la 18 metri de Popa. Utiştii au fost periculoşi în minutul 33, atunci când după o combinaţie în careu cu Szekely, Rus a şutat puternic la colţul scurt, dar Croitoru a fost pe fază şi a respins. La pauză a fost 0-0, după un meci echilibrat, în care UTA a închis bine culoarele spre poarta lui Miron.

„Dubla” lui Ayza a făcut diferenţa

Mioveniul a ieşit însă mult mai montată de la vestiare, iar în minutul 53 a deschis scorul: Nilă a pătruns pe dreapta în careu, iar centrarea acestuia a fost fructificată de oportunistul Ayza, care a profitat de eroarea lui Polgar, dezechilibrat în momentul în care a vrut să respingă balonul. UTA s-a prăbuşit apoi după deschiderea scorului, iar atacanţii Mioveniului s-au jucat cu ocaziile la poarta lui Miron, probabil unul dintre puţinii utişti care merită notă de trecere. Nilă şi Ayza au anunţat golul doi, ce avea să vină cu un sfert de oră înainte de final din piciorul aceluiaşi inepuizabil Ayza, care a înscris din careu, după ce a fost scăpat din marcaj. Replica „roş-albilor” s-a lăsat aşteptată, Copil şi Burlă încercând poarta adversă cu şuturi palide, de la distanţă.

Prestaţie mult sub aşteptări

CS Mioveni s-a impus cu 2-0 şi rămâne în „cărţi” pentru play-off, în vreme ce UTA BD începe să sufere tot mai mult în deplasare. Cu trei meciuri la rând pe terenuri străine în care au obţinut un singur punct, şi acela in extremis, arădenii au făcut mai mult figuraţie la Mioveni. De eşecul Bătrânei Doamne a profitat CSM Râmnicu Vâlcea, care urcă pe primul loc, dar şi Baia Mare şi Chindia, care cu victoriile de astăzi egalează UTA la puncte. Roland Nagy a început meciul în formula: Miron – Polgar, Manea, Gligor (cpt.), Burlă – Man, Sorian (75 Vlad), Jorza (82 Tănase), Copil – Szekely (72 Petre), Rus.