UTA a trecut de Budaorsi, într-un amical întrerupt de furtună

UTA s-a impus cu 2-0 în amicalul contra maghiarilor de la Budaorsi, jucat în Slovenia. Echipa lui Laszlo Balint a evoluat foarte bine, ratând ocazii mari în prima parte, prin Ursu, de două ori, plus o bară a lui Miculescu. Și totuși, în minutul 40, UTA a deschis scorul: Miculescu a trimis o pasă cu călcâiul pentru Bustea, iar acesta a îndeplinit o simplă formalitate din careul mic: 0-1.

La zece minute după pauză, arădenii şi-au mărit avantajul, Lorenzi marcând dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, după un fault asupra lui Miculescu. Pe final a început să plouă, iar în minutul 80 a venit furtuna, arbitrul trimiţând cele două formaţii la vestiare, fără ca meciul să mai continue.

Gyuszi Balint i-a avut în teren pe următorii: Bolboașă (Iacob) – Tomozei (Ivan), Melinte (Șeroni), Ilie, Stancu – Hrezdac (Isac), Lorenzi (Pușcaș) – Ursu (C. Rus), Miculescu, Bustea (Oroian) – Buhăcianu (Khalaila). Au mai jucat: Salka, Vulturar și Deta.