UTA A PIERDUT CU 3-2 AMICALUL DIN UNGARIA, IN COMPANIA CELOR DIN SZEGED

Amicalul dintre Szeged, echipă de ligă secundă maghiară şi UTA, s-a încheiat de câteva minute. Meciul disputat la Gyula a fost unul echilibrat şi de angajament, terminându-se cu scorul de 3-2 în favoarea formaţiei din ţara vecină. Arădenii au deschis scorul repede, în minutul 3, atunci când Hlistei a marcat cu capul, dar egalitatea s-a restabilit la fel de rapid, 1-1 era în minutul 10, scor care s-a înregistrat şi la pauză. Maghiarii au fost mai insistenţi în prima parte, dar uşoara lor dominare nu s-a concretizat şi pe tabelă, astfel că primele 45 de minute s-au încheiat nedecis.

Hlistei şi Man, marcatorii UTA-ei

Roş-albii au început mult mai decişi partea a doua şi după o ocazie mare ratată de Vlad, în minutul 49, Man a adus-o din nou pe UTA în avantaj, cu un şut din careu, din întoarcere, 1-2 în minutul 60. Szegedul nu s-a resemnat şi a întors rezultatul în doar un sfert de oră, 3-2, gol egalizator marcat de maghiari la o fază la care apărarea arădeană a solicitat un ofsaid. La scorul de 2-2, Costin a ratat o şansă mare, ratând din postură de singur cu portarul. Amicalul s-a terminat cu 3-2 în favoarea maghiarilor, rezultat care scoate în evidenţă destule lacune în defensiva arădeană. Sâmbătă, la Arad, cele două echipe încheiaseră la egalitate, 0-0.

Grădinariu: „Unele lacune în jocul nostru”

Pentru această a doua confruntare amicală cu gruparea maghiară, Roland Nagy a ales următorul unsprezece de start: Miron – Manea, Botiș, Gligor, Burlă – Strătilă, Tănase, Chindriș, Hlistei – Curtuiuș, Rus. În repriza secundă, UTA a început cu: Miron – Manea, Filaret, Lazăr, Burlă (60 Roman) – Costin, Copil, Jorza, Vlad – Man, Petre. „Un meci de verificare foarte bun, care a evidențiat unele lacune în dreptul nostru, dar sunt convins că până la începerea campionatului vor fi remediate de staff-ul tehnic”, a concluzionat directorul general Codru Grădinariu pentru site-ul oficial al clubului, uta-arad.ro