UTA a învins Lipova, în ultimul amical al „roş-albilor”

UTA şi Şoimii Lipova şi-au dat întâlnire în această dimineaţă, pe terenul din Sânnicolau Mic, în ultimul amical al roş-albilor înaintea începerii campionatului Ligii a II-a.

Echipa pregătită de Ionuţ Popa s-a impus cu 2-1 (2-0), prin golurile marcate de Cubleşan, în minutul 22 şi Copaci, în minutul 32.

„Şoimii” au redus din diferenţă în minutul 68, prin ex-utistul Cipri Rus, în pregătire cu Lipova.

Jocul a fost destul de disputat, cu două reprize destul de diferite: prima i-a aparţinut UTA-ei, cu încă o bară în cont, iar a doua adversarei sale din Liga a III-a, care putea chiar egala pe final.

UTA va juca în deplasare primul meci al sezonului 2018-2019 din Liga a II-a, duminică, 5 august, de la ora 13:00, pe terenul echipei AS Daco-Getica București, fosta Juventus București, echipă retrogradată din Liga 1.

UTA: Bodea – Costin, Manea, Benga, Copaci – Coulibaly, Enescu – Cubleșan, Petra, Vădrariu – Pop. Rezerve: Orlic – Oprea, R. Iuga, A.Iuga, Matei, D. Popa, Suslak, Dan, Neg (venit de la FCSB).

Șoimii Lipova: Filip – Iova, Calvin, Bercu, Filimon – Poiană, Mădălin Popa, Sergiu Popa, Rusu – Sulea, Trabalka. Rezerve: Bujor, Marc – Savin, Dobrean, Cipri Rus, I. Pașcu, Stoin, Buta.

Arbitri: Mircea Ardelean – Casian Bălă si Alina Mihoc.