UTA a făcut scor de tenis, în al doilea amical din Slovenia

UTA s-a impus la scor de tenis, în al doilea amical disputat în cantonamentul din Slovenia. După victoria cu 2-0, în fața maghiarilor de la Budaorsi, joc întrerupt de o furtună, în minutul 80, astăzi a  venit rândul formației de ligă secundă slovenă, NK Rogaska. Laszlo Balint a optat, în debut, pentru o formulă schimbată faţă de cea cu ungurii: Iacob – Tomozei, Melinte, Șeroni, Stancu – Hrezdac, Pușcaș – Khalaila, Rus, Oroian – Buhăcianu. Au mai jucat: Bolboașă, Opric – Deta, Miculescu, Fl. Ilie, Ivan, Isac, Salka, Vulturar, Lorenzi, Ursu și Bustea.

UTA a început foarte bine şi după doar patru minute a deschis scorul prin Cipri Rus, care l-a executat pe portarul advers, după o deschidere în adâncime de efect a lui Tomozei: 1-0. Slovenii au răspuns cu o bară, dar tot UTA a fost la timonă, iar după câteva ratări s-a făcut 2-0 în minutul 27, Buhăcianu marcând cu un șut plasat.

În partea secundă, UTA şi-a dat drumul la joc, a făcut spectacol și a mai marcat de patru ori. Buhăcianu, Khalaila, Isac și Lorenzi au stabilit scorul final, 6-0. UTA va disputa miercuri, cel mai probabil de la ora 18 (ora României), meciul amical cel mai important din acest stagiu de pregătire, contra saudiților de la Al Fateh. (foto: uta-arad.ro)