UTA a câştigat la ultima fază amicalul cu Bekescsaba

A doua întâlnire a verii dintre UTA și Elore Bekescsaba s-a desfășurat în fieful trupei maghiare. Dacă în prima confruntare a fost remiză, acum utiștii s-au impus cu 2-1, la capătul unui joc în care faza ofensivă a arătat bine.

Gazdele au deschis scorul după jumătate de oră, Hursan fiind fază, după ce Bodea a respins greşit, marcând din 10 metri dreapta, 1-0.

Roș-albii au răspuns în minutul 68, din fază fixă: Enescu a executat bine o lovitură de colț, pentru reluarea excelentă cu capul a lui Paul Copaci, mingea s-a dus în vinclu, 1-1.

UTA a decis totul în ultimul minut de joc, un contraatac pe flancul stâng a purtat mingea la Janos, centrare în fața porții pentru Paul Cubleșan, care a reluat plasat, pe lângă portar, la colțul lung, 1-2!

Ionuț Popa a folosit formula Bodea – Costin (84 Suslak), Manea, Benga, Copaci (75 Vădrariu) – Oprea (38 Matei, 70 Petriș), Tănase (60 Oprea) – Stahl (50 Cubleșan), Enescu (84 Dan), Petra (70 Janos) – Pop (60 Pop).

Bekescsaba a răspuns cu Rybansky – David, Nagy, Babinyecz, Zahoran – Hursan – Mezei, Lustyik, Mariș, Szalai – Toth. Au mai intrat Czinzano – Styecz, Viczian, Varadi, Seres, Macsai.

Săptămâna fotbalistică a UTA-ei se încheie sâmbătă dimineață, cu meciul de la Sebiș, în compania Naționalului. Se joacă de la 11.00. (uta-arad.ro)