UTA A CÂŞTIGAT DRAMATIC LA BRAŞOV ŞI VA JUCA BARAJUL PENTRU LIGA 1!

UTA şi-a câştigat locul la barajul pentru Liga 1, după ce astăzi a câştigat cu 3-2 sub Tîmpa, în faţa celor de la FC Braşov, în ultima etapă a play-off-ului din B2. Prima parte a partidei a fost destul de spectaculoasă, ambele echipe căutând golul. Astfel că s-a jucat deschis, scenariu care a dus la multe faze periculoase la ambele porţi, cu un plus pentru UTA, care a ratat 2-3 oportunităţi rarisime. Prima şansă de gol a aparţinut stegarilor, mingea şutată de Silviu Pană de la 25 de metri fiind scoasă cu un reflex salvator de Miron. După exact un sfert de oră, Copil a centrat în faţa porţii, dar Marin a respins din faţa lui Curtuiuş, pentru ca în minutul 20 acelaşi Curtuiuş să şuteze în blocaj, undeva de la marginea careului. În minutul 33, Alupoaie a avut o cursă bună pe stânga, finalizată cu un şut puţin alături. În replică, UTA putea deschide scorul la pătrunderea lui Man, care a scos la şase metri pentru Curtuiuş, atacantul arădean a continuat pentru Strătilă, iar şutul acestuia la colţul scurt a fost respins in extremis de Iacob. Când toată lumea aştepta pauza, Man a deschis scorul în prelungirile primei reprize, reluând cu capul din cinci metri, după cornerul executat de Burlă, 0-1!
Stegarii au revenit de la 0-2; Manea a fost decisiv!
În mitanul secund jocul s-a deschis şi mai mult, Braşovul neavând ce pierde. Pe acest fond, Tănase a marcat un super-gol în minutul 57, atunci când a marcat cu un şut în vinclu, de la 25 de metri uşor lateral dreapta. Bucuria arădenilor a durat doar un minut, nou intratul Rusu marcând din careu după o nesincronizare în apărarea UTA-ei. Acelaşi Rusu a ratat incredibil egalarea, mingea lovită cu capul de acesta trecând milimetric alături, la o fază la care Miron nu avea ce să mai facă. Conturile puteau fi încheiate în minutul 70, Man nimerind bara transversală la o fază în care a scăpat singur cu Iacob. Peste un minut, Avram a şutat periculos de la 18 metri, Miron reţinând în doi timpi. Braşovul a egalat în minutul 75 din penalty, Botiş intervenind imprudent în careu asupra lui Popa, după ce Miron a scos de sub bară şutul activului Rusu.
Gaz Metan e în Liga 1! Chindia a ratat promovarea
Ex-medieşeanul Avram a transformat cu precizie de la punctul cu var şi era 2-2. Când credeam că UTA ratează dramatic măcar locul doi în serie, Manea a trimis cu capul în plasă în minutul 89, la un corner executat excelent de Burlă, scor final 3-2 şi arădenii merg la barajul pentru Liga 1, urmând să înfrunte în dublă manşă ocupanta locului doi din seria I, probabil Dunărea Călăraşi! Dacă va câştiga acest baraj, UTA va mai da un baraj cu FC Voluntari, decisiv pentru locul în elită. UTA a început meciul de sub Tîmpa în formula: Miron – Manea, Botiș, Filaret (83 Covaci), Burlă – Strătilă, Chindriș, Tănase, Copil (75 Rus) – Man, Curtuiuș (64 Petre). UTA putea promova chiar direct, dar Mediaşul a obţinut la Mioveni punctul necesar pentru a declanşa fiesta, 1-1, în vreme ce Chindia a câştigat la Baia Mare cu 4-2. În ciuda victoriei, formaţia din cetatea Chindiei termină pe trei şi îşi ia adio de la promovare.