UTA a câştigat cu Ripensia, în duelul fostelor campioane

UTA s-a impus astăzi în faţa Ripensiei Timişoara, scor 2-1 (1-1), în duelul de tradiţie al fostelor campioane ale României, meci contând pentru etapa a patra a Ligii a II-a.

Debutul de meci a fost echilibrat, cu UTA având totuşi iniţiativa şi cu o mare ocazie a lui Vădrariu, în minutul 23, milocaşul echipei arădene fiind blocat in extremis în careu, de portarul advers.

Deschiderea scorului s-a consemnat în minutul 34, atunci când Benga a înscris din câţiva metri, după o lovitură liberă executată de Enescu şi o respingere greşită a lui Toma.

Doar cinci minute a condus UTA, asta pentru că în minutul 39 s-a dictat penalty pentru „Ripi”, la un contact în careu între Petra şi Dumiter, fază la care „roş-albul” a atins şi mingea. A transformat Călin Toma şi s-a făcut 1-1.

Ionuţ Popa a contestat vehement, la pauză, decizia centralului sătmărean Vidican, mai ales după ce UTA a fost victima arbitrajelor în acest start de campionat.

Protestele antrenorului arădean nu au avut efect, ba mai mult UTA-ei i s-a refuzat un penalty clar după exact o oră de joc, atunci când M.Toma a făcut henţ clar în careu.

Ocazia lui Rus, şut puţin peste din careu, a anunţat golul victoriei arădene: era minutul 80, când Enescu l-a angajat excelent în careu pe Al.Pop, care l-a învins pe Dobre cu o execuţie din cădere.

Victorie importantă pentru UTA, care urcă pe locul 8 în clasament şi cu 7 puncte se apropie de plutonul fruntaş.

Ionuţ Popa a început în formula: Bodea – Costin, Manea, Benga, Copaci – Coulibaly, Enescu – Stahl (64 Al.Pop), Petra (46 Janos), Vădrariu (46 Oprea) – C.Rus.