UNIV.GOLDIS ICIM S-A CALIFICAT IN CAREUL DE ASI AL CUPEI ROMANIEI

Baschetbalistele arădene s-au calificat, astăzi, la turneul final al Cupei României. În drumul spre careul de aşi, Univ.Goldiş ICIM a dispus de două ori de Phoenix Galaţi, la capătul a două meciuri disputate la interval de nici 24 de ore distanţă. În prima partidă, desfăşurată aseară, “galben-albastrele” au avut mult de lucru în faţa ambiţioasei formaţii de la Dunăre, condusă la pauza mare doar cu 42-37. Tot jucătoarele pregătite de Jose Araujo au fost la conducerea jocului şi în ultimele două sferturi, astfel încât finalul a fost fără emoţii pentru Univ.Goldiş ICIM, scor 83-70 (28-16, 14-21, 27-21, 14-12). Simmons 20 (2×3), Broomfield 14, Engelman 13 (3×3), Plouffe 9, Brosovszky 9(1×3), Fussell 7 (1×3), Nagy 6, Crăciun 5 şi Mercea au evoluat pentru echipa arădeană. Scenariul s-a repetat în partida disputată astăzi, la orele prânzului, numai că de această dată am avut parte de două reprize total diferite.

Victorii muncite în faţa Galaţiului

În primele 20 de minute, Univ.Goldiş ICIM a făcut legea pe parchetul Polivalentei, conducând cu 52-30. Rezultat care i-a permis lui Araujo să joace după pauza mare cu linia a doua, ceea ce s-a şi văzut pe tabelă. Gălăţencele şi-au adjudecat ambele sferturi, dar fără să pună în pericol rezultatul final, 77-67 (24-15, 28-15, 18-20, 7-17) pentru arădence. Au evoluat: Simmons 15 (1×3), Engelman 12 (2×3), Broomfield 12, Fussel 8 (2×3), Plouffe 7, Mercea 7 (1×3), Brosovszky 6 (1×3), Crăciun 6, Nagy 4, Milovanovic şi Demeter. Odată rezolvată calificarea în careul de aşi al Cupei României, Univ.Goldiş ICIM vrea să încheie cu dreptul şi turul de campionat. Sâmbătă, cu începere de la ora 12, arădencele joacă tot pe teren propriu, cu Olimpia Braşov.