Undă verde pentru derby: UTA remizează la Motru

UTA a terminat la egalitate, scor 1-1, disputa din deplasare cu Pandurii Târgu Jiu, într-un meci foarte important pentru zona inferioară a clasamentului, contând pentru etapa a 30-a a Ligii a II-a. Roş-albii şi-au atins scopul şi au părăsit terenul neînvinşi, ţinând la respect echipa gazdă, care continuă să ocupe loc retrogradabil. UTA putea chiar câştiga dacă era mai atentă în partea a doua, când parcă şi arbitrajul a fost de partea gorjenilor, aflaţi în mare suferinţă. După două şuturi periculoase expediate în primul sfert de oră de Buia şi Hlistei, scorul a fost deschis în minutul 18, atunci când Buia a pus latul din 5 metri, în urma unei centrări a revenitului Burlă, care avea să fie protagonist al meciului.

Pandurii a avut mai mult mingea, dar UTA a acoperit bine spaţiile din defensivă, preferând să gestioneze avantajul minim, astfel că la pauză s-a intrat cu 0-1. Fără să mai aibă ce pierde, oltenii s-au aruncat în atac în repriza secundă, iar egalarea a venit în minutul 67, atunci când Băjan a transformat précis un penalty scos de Maxin, faultat în careu de Burlă. În ultimul sfert de oră s-a jucat pe contre, iar Hlistei a luat la ţintă bara în minutul 75, la o fază la care portarul Pandurilor era spectator. UTA a cerut şi ea penalty în minutul 78, la o intervenţie asupra lui Curtuiuş, dar centralul târgoviştean Marius Chiţu a considerat că faultul a avut loc în afara careului.

Pîrvulescu a semnat şi el o ocazie importantă în dreptul gazdelor, cu un şut din 11 metri ce a trecut de puţin alături, pentru ca ultima şansă să le aparţină tot arădenilor, în minutul 84, când mingea trimisă cu capul de Curtuiuş a fost respinsă de sub transversală de Moga. Până la final, Tănase a fost eliminat pentru al doilea galben, dar ultimele minute au fost fără mari emoţii la poarta lui Bodea, iar Pandurii şi UTA au încheiat nedecis, 1-1.

Punct cu care roş-albii coboară un loc în clasamentul Ligii a II-a, până pe locul 12, dar păstrează şase puncte avans faţă de Pandurii, prima echipă de sub linia retrogradării. Ionuţ Popa şi Cristian Todea au început meciul de astăzi în formula: Bodea – Dan, Manea, Markovic (74 Roşca), Burlă – Tănase, Jorza (71 Prună) – Petra, Buia (58 Stahl), Hlistei – Curtuiuș. Pentru Bătrâna Doamnă urmează marele derby al vestului, de marţi, ora 17, de la Şiria, (direct Digi Sport), cu ASU Poli Timişoara. (Foto: uta-arad.ro)